REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
7 lutego 2011 11:19 : : autor: Adam Maksymowicz - nettg.pl 1.2 tys. odsłon

Adam Maksymowicz: Brunatna inwestycja KGHM

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii 0
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (15) pokaż wszystkie
  • nqOLcmqmaxs 3 maja 2011 08:22:43
    Profile Avatar

    Wow, your post makes mine look fbeele. More power to you!

  • kaztop 18 lutego 2011 11:09:27
    Profile Avatar

    Cóż spece od wszystkiego próbują się rządzić nie swoim, ile kasy przewalili w Afryce? Tego już nikt się nie potrafi wytłumaczyć i mamią nas innymi problemami. Ile kasy poszło niby na szczytny cel, a wylądowało w kieszeniach - na kontach indywidualnych ? A jakie interesy robią na przetargach wśród swoich znajomków dzieląc się pospołu kasą na własne potrzeby pod stołem ? Tego już nikt nie dostrzega. Eldorado dla wyszukanych sposobów na przewałkę kasy dla własnych kieszonek. Łapka łapkę myje, no i fajnie nam się żyje. Brawo kombinatory. Jakie to czyste? Jakie przejrzyste a pod stołem, bierzemy co możemy Takich mamy speców, długo na to czekali, teraz do koryt się dorwali a naród w wielkim poważaniu mają. Układy PO lub PiS walczą o podział łupów, dopust do koryta, a co ich obchodzi problem ludzi pracy, jak za głośno skaczą to na bruk, restrukturyzacja = likwidacja to jest to !!!

  • Adam M. 16 lutego 2011 20:21:20
    Profile Avatar

    Panie YereQ, Pana poglady przypominają mi stanowisko niemieckiego ministra gospodarki z czasów Bismarka. Wkurzony doskonała produkcja polskich maszyn rolniczych w Poznaniu które ze wzgledu na ich jakość musili kupować wszyscy Niemcy, przybył do Poznania i powiedział do naszych producentów, mniej więcej te słowa: "Panowie, po co wy to wszystko robicie? Wysilacie się, męczycie się, a my wam mozemy wszytko, czego tylko zapragniecie dostarczyć z Berlina".

  • YreQ 12 lutego 2011 11:35:51
    Profile Avatar

    Choć mnie to nie przekonałoby i tak, to jakoś dr hab. nie wpadł na pomysł "zejścia do mas" żeby propagować inaczej energetykę opartą na węglu brunatnym. Może tak silny się czuje swoją i węgla pozycją, że uważa iż nie musi? Co do strachów, że w Polsce zabraknie prądu za 10 lat to też oszukiwanie społeczeństwa. W dobie coraz większego zacieśniania stosunków w ramach Unii i planów jednego systemu energetycznego, u nas prąd będzie płynąć nie tylko z nowy EA, ale też ten produkowany w Niemczach z wegla jak i w Czechach z atomowej lub solarnej. A to, czy będzie ona taniej wytwarzany z węgla brunatnego nie będzie miało znaczenia dla obiorcy, bo i tak cena będzie określana za giełdach bądź sterowana. Jedynie dla producenta energii byłby większy zysk ze względu na niski koszt produktów czyli węgla.

  • Adam M. 11 lutego 2011 22:41:07
    Profile Avatar

    Od dawna jestem za rozmowami z ludźmi, z rządem i władzamicentralnymi i samorządowymi. Jestem za ofensywą informacyjną nie przeciwko komuś lub za czymś, ale techniczną, zasobową, prognostyczną porównywalną itp. itd. Tego jednak się nie robi z niewiadomych przyczyn. Wyjaśniłoby to na wstępie wiele niedomówień i pozwoliło całą dyskusję przenieść na trochę wyższy poziom. Nie wiem kto namówił Kasztelewicza do tego tekstu, który choć jest prawdziwy odnośnie danych technicznych, to co do celu reprezentuje niestety poziom z czasów PRL. I tu jest główna przyczyna tego, ze jego skutek jest odwrotny od zamierzonego. Zamiast kogoś przekonać wywołuje jeszcze większy opór. Proszę zwrócić uwagę jak to samo ministerstwo gospodarki promuje elektrownie atomowe. Ano mają być lekcje w szkołach, ulotki, filmy, reklamy, dyskusje z mieszkańcami gdzie ma byc zlokalizowana elektrownia. Już się je prowadzi chociaż jeszcze nie zapadłą decyzja o lokalizacji. Na temat energetyki jądrowej ukazują się świetne i doskonale napisane książki popularno - naukowe w dużych nakładach itp,itd. Czy z węglem brunatnym nie można tego zrobić, czy też nikomu się nie chce ruszyć koło własnych interesów i wszytko próbuje się przeprowadzić na "siłę".

  • YreQ 11 lutego 2011 13:12:00
    Profile Avatar

    Styl wypowiedzi Kasztelewicza i innych z branży ciągle ten sam. Ja nie wiem, czy ci ludzi są oderwani od rzeczywistości? Przecież oni jeszcze bardziej prowokują swoim zachowaniem i dojdzie do tego że konflikt jeszcze mocniej się zaogni. Na forach samego AGH młodsi przedstawiciele branży sami krytykują takie podejście. Może Kasztelewicz jednak działa w całkiem innym kierunku, aby jednak te odkrywki nie powstały? Może wspiera EA?

  • Adam M. 11 lutego 2011 00:00:54
    Profile Avatar

    Postawie KGHM się nie dziwię, bo nic mnie nie jest już wstanie zdziwić w tej instytucji. To nie jest wcale szukanie wyjścia z sytuacji tylko wywalanie pieniędzy na badania, które w polskich warunkach nie mają zadnych technicznych szans realizacji. Jak mają jednak i pieniądze i nie wiedzą, co z nimi zrobić, a koniecznie muszą je wydać, to nie mam nic przeciwko zgazowaniu węgla brunatnego. Już tylko od strony teoretycznej jest bardzo podobne przedsięwzięcie jak geotermia w Toruniu. Pod wzgledem medialnym temat się sprzedaje doskonale, ale pod względem technicznym miliony złotych idą w błoto. W sprawie Poltegoru akurat podzielam opinie legniczanina. To archaizm i z tym tez się zgadzam. Moim jednak zdaniem nabardziej kompromitujący w tej sprawie jest styl dyskusji na ten temat prowadzony przez czynniki naukowo - rządowe o czym już wielokrotnie pisałem i nie chcę w tym miejscu się powtarzać. Niestety dzisiaj opublikowany na tym portalu tekst profesora z AGH nadal powtarza ten sam stary styl, szyk i te same argumenty. Jestem za tym aby mieszkańcom wypłacić równowartość ich utraconego majątku plus koszta odpowiadajace jakiemuś procentowi wartości złoża, które oni pozostawiają. Takie prawo jest w innych krajach kapitalistycznych, a u nas nadal socjalizm wszystko państwowe. Na to trzeba zmiany prawa geologicznego i górniczego, czym proponuję się bardziej aktywnie zając póki jest ono jeszcze w komisjach sejmowych i senackich.

  • legniczanin 9 lutego 2011 23:13:38
    Profile Avatar

    Wielu nie chce prowokować konfliktów społecznych itp dotyczących budowy klasycznej, odkrywkowej kopalni wegla brunatnego. Starają się znaleźć inne rozwiązanie w kwestii węgla brunatnego, które jest tańsze i nie powodujące konfliktów społecznych, to raczej dobrze o KGHM świadczy. Inna sprawa ,że Poltegor z powodu własnej głupoty chce tradycyjnie eksploatować złoża, prawdopodobnie sadzą że większość problemów można załatwić za pieniądze , a reszte spraw siłą. AGH i tzw komitet sterujący to juz archaizm i nie ma co sie dziwic postawie KGHM....

  • Adam M. 7 lutego 2011 20:56:55
    Profile Avatar

    Czekam na wiadomości w sprawie węgla, jeżeli nie brunatnego to kamiennego. Jest to o tyle inetresujące, ze węgiel kamienny wystepuje zasadniczo w utworach karbońskich, które nie występują w okoliczch Częstochowy. Bardzo proszę wiadomości do mnie kierowane przesyłać na adres redakcji, która mi je przekaże Ze zrozumiałych względów nie podaję w tym miejscu swoich danych adresowych.

  • Janud 7 lutego 2011 20:19:49
    Profile Avatar

    Kilku moich znajomych bardzo się zdziwiło, gdy kilka lat temu sprzedałem swój domek letniskowy w okolicach Myszkowa, Żarek. Pewnemu koledze odpowiedziałem, że za kilka lat będzie tu duża kopalnia. I oto panowie, niby z Australii, zaczynają inwestować w okolice Myszkowa. Myślę, że decydenci z KGHM niezbyt miło na to patrzą. Oni zaspali to złoże. Kolega zachęcał mnie do kupna działki w innym miejscu. Odpowiedziałem mu, że tam, gdzie proponuje, jest pokład węgla i wcześniej czy później zabiorą się za jego pozyskiwanie. Te informacje posiadałem, ponieważ bardzo wtedy interesowałem się podziemnym zgazowaniem i oczywiście możliwościami jego zastosowania w Polsce. Przy okazji prześlę Panu dane na temat tych złóż węgla. I nie twierdzę, że to węgiel brunatny.

  • Adam M. 7 lutego 2011 19:00:48
    Profile Avatar

    Pierwsze słyszę o złożach przemysłowych węgla brunatnego w okolicach Częstochowy. Owszem wspomina się o jego drobnych wystąpieniach wśród utworów jurajskich (jura krakowsko - częstochowska), gdzie przed drugą wojną światową był eksploatowany na potrzeby prywatne. O ile pamiętam to była to półmetrowa warstwa węgla brunatnego o bardzo dobrych parametrach energetycznych, ale o bardzo małych zasobach. Z tego powodu inwestycje na skalę przemysłową były nieopłacalne. To ilosć wegla liczona może w tysiącach ton, ale na pewno nie w milionach, czy miliardach, jak ma to miejsce w okolicach Legnicy.

  • tytusw 7 lutego 2011 18:13:28
    Profile Avatar

    Gdzie na swiecie jest stosowane podziemne zgazowanie wegla w jakiejkolwiek postaci? W jakiej skali? Kto jest liderem w Badaniach ? Ile kosztuje wdrozenie tej technologii? jaki jest koszt wytworzenia jednostki np. kwh w tej technologii? o jakiej perspektywie czasowej dyskutujemy na wdrozenie tej technologii w Polsce: 10, 20 czy 50 lat? KGHM - ma nadmiar pieniedzy - to jest jedyny powod dla ktorego zajal sie tym tematem?

  • Janud 7 lutego 2011 16:28:33
    Profile Avatar

    Pokłady tego węgla to w dużym uproszczeniu okolice Częstochowy

  • Adam M. 7 lutego 2011 14:37:19
    Profile Avatar

    Jest taki zwyczaj, że nikt nie mówi o porażkach. Wszak wiadomo, że jest ona sierotą. Otóż nie ma w polskiej literaturze naukowej pozytywnych eksperymentów z podziemnym zgazowaniem naszego węgla brunatnego. Zamiast tego opowiada się z pewnością stu procentową o teoretycznych mozliwościach zastosowania tego procesu. Z całym komentarzem Pana Januda się zgadzam. Tylko proszę mi powiedzieć o jakim to zapomnianym węglu Pan pisze "gdy odkrywano miedź". Byłem świadkiem tamtych wydarzeń i poza legnicko - głogowskimi pokładami węgla brunatnego, żadnego innego węgla tutaj nie znaleziono. Chyba, że chodzi Panu o Lubelskie Zagłębie Węglowe? Tylko o no nie jest zapomniane, a nawet wręcz przeciwnie, ze względu na odnoszone sukcesy jest medialnym prymusem w branży węglowej.

  • Janud 7 lutego 2011 13:16:07
    Profile Avatar

    Woda to jeden z głównych przeciwników procesu zwanego podziemne zgazowanie węgla. Wszystkie opisywane przypadki prowadzenia procesu podziemnego zgazowania węgla to tak naprawdę tylko opisy doświadczeń bardziej lub mniej udanych. Dziwne, że o tych nieudanych nikt nic nie mówi. Ciągłość procesu podziemnego zgazowania to umiejętność utrzymywania założonej geometrii przestrzeni reaktora. W omawianym przypadku mamy bliskie sąsiedztwo sejsmicznie aktywnych terenów. Stosowana obecnie technika pozyskiwania rud miedzi to idealny przykład tworzenia przez człowieka lokalnego ogniska trzęsień Ziemi. I tutaj nie jest na miejscu dyskusja czy to są wstrząsy czy trzęsienia. 5 w skali R robi wrażenie i oczywiście głębokość hipocentrum mierzona w kilometrach/w niektórych przypadkach/. I proszę mi powiedzieć, że to nie będzie miało znaczenia dla podziemnego zgazowania. Szkoda, że mówimy tylko o ewentualnym zgazowaniu węgli kamiennych/Katowice, Wałbrzych/ lub węgli brunatnych/Legnica/. Zapominamy, że jest jeszcze jeden węgiel i to prawie niezawodniony. Był on badany w tamtych zamierzchłych czasach gdy odkrywano miedź.

  • HXPVW
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
Spore pieniądze za odejście z kopalni
17 lutego 2025
20.9 tys. odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]