W dziewięćdziesiątą drugą rocznicę odzyskania niepodległości w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu odbyła się dwudniowa konferencja pt. „Pytania o naszą niepodległość” (13 – 14.11). Obok wystąpień znamienitych gości, prelegentów i dyskutantów zwraca uwagę wygłoszony w pierwszym dniu obrad referat prof. Mariusza – Oriona Jędryska pt. „Strategiczne surowce i struktury geologiczne: diagnoza stanu geologii jako elementu kontrolującego byt Państwa Polskiego”.
Dotąd na temat odzyskanej niepodległości głos zabierali przede wszystkim historycy, politolodzy, socjolodzy, prawnicy itp. specjaliści od zagadnień społecznych i politycznych. Tym razem mówił o tym przyrodnik, geolog i specjalista z zakresu nauk o Ziemi. Przedstawił on krótką historię poszukiwań złóż surowców użytecznych oraz historię ich eksploatacji poczynając od czasów po pierwszym rozbiorze aż do dnia dzisiejszego. Okazuje się, że osiągnięcia w badaniach i dokonanych odkryciach stawiają polskie górnictwo pod każdym względem w światowej czołówce prekursorów wielu technik i metod eksploatacji oraz wykorzystania surowców naturalnych.
Najbardziej jednak znaną postacią polskiej geologii i górnictwa jest ksiądz Stanisław Wawrzyniec Staszic (1755 – 1826). Geologię i górnictwo studiował w Lipsku, Getyndze i w Paryżu. W latach 1816 – 1824 pełnił funkcję dyrektora generalnego Wydziału Przemysłu i Kunsztów Królestwa Kongresowego. Przygotował on wówczas plan rozbudowy przemysłu na Kielecczyźnie. Wznowił eksploatację węgla kamiennego w kopalni Reden na terenie obecnej Dąbrowy Górniczej. Z inicjatywy Staszica powstało wiele obiektów przemysłowych. Z jego inicjatywy zbudowano pierwsze cztery huty cynku o nazwie „Konstanty” oraz ośrodki hutnictwa żelaza. Napisał też ważne dzieła z dziedziny geologii Polski. W roku 1805 ukazało się jego dzieło „ O ziemorództwie gór dawnej Sarmacji a później Polski”. Rok później opublikował pierwszą mapę geologiczną Polski. Najbardziej znanym jego dziełem jest opis budowy geologicznej polski pt. „O ziemorództwie Karatów i innych gór i równin Polski”, które ukazało się drukiem w 1815 roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.