W III kwartale 2010 r. grupa kapitałowa PGNiG zanotowała 13-procentowy wzrost przychodów ze sprzedaży do ok. 3,9 mld PLN, w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez spółkę. Zysk netto po trzech kwartałach 2010 roku wyniósł ponad 1,3 mld PLN, czyli o 1,4 mld PLN więcej niż w analogicznym okresie 2009 roku. Tak znaczna poprawa wyników finansowych była możliwa głównie dzięki wzrostowi wolumenu sprzedaży gazu ziemnego, a także wysokim przychodom ze sprzedaży ropy naftowej oraz ze świadczonych usług geofizyczno-geologicznych i poszukiwawczych.
Segmentu poszukiwanie i wydobycie
Segment poszukiwanie i wydobycie w III kw. 2010 roku wygenerował najwyższy wynik operacyjny wśród segmentów grupy. Zysk operacyjny wspomnianego segmentu w analizowanym kwartale wyniósł 246 mln PLN, o 253 mln PLN więcej niż rok wcześniej. Dzięki wyższym cenom ropy naftowej na światowych rynkach przychody z jej sprzedaży wzrosły o 63 proc. Dodatkowo począwszy od II kw. br. popyt na usługi spółek serwisowych znacząco wzrósł, co również znalazło swoje odzwierciedlenie w przychodach z usług geofizycznych, geologicznych. Jest to rezultat wyższego popytu na tego typu prace głównie w Polsce. Natomiast wyższe przychody z usług poszukiwawczych są efektem zwiększenia skali prac prowadzonych przez spółki segmentu poszukiwanie i wydobycie za granicą - przede wszystkim w Ugandzie, Indiach oraz Czechach.
Na polepszenie wyniku segmentu poszukiwanie i wydobycie miały wpływ również niższe aż o 87 proc. (154 mln PLN) koszty związane ze spisanymi odwiertami negatywnymi. W III kwartale 2010 roku spisano tylko jeden negatywny odwiert, zaś w tym samym okresie poprzedniego roku spisanych negatywnych odwiertów było osiem.
Wzrost wydobycia i sprzedaży gazu ziemnego
Po trzech kwartałach 2010 roku wydobycie gazu ziemnego kształtuje się na poziomie 3,12 mld m sześc., czyli o 3 proc. (87 mln m sześc.) większym rok do roku. Mimo, że w III kwartale 2010 roku zanotowano lekki spadek wydobycia gazu ziemnego, w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku, który wyniósł 1 proc. Spadek ten był efektem miesięcznego przestoju odazotowni w Grodzisku Wielkopolskim w związku z prowadzonymi pracami technicznymi. W efekcie pobór gazu ziemnego z kopalni gazu zaazotowanego był niższy niż w III kwartale 2009 roku o 12 mln m sześc.
Sprzedaż gazu ziemnego wzrosła o 9 proc., co jest efektem wyższego o 7 proc. popytu na surowiec po stronie klientów przemysłowych (największy wzrost zanotowano w grupie elektrownie i elektrociepłownie). Wyższy popyt zaobserwowano również u klientów indywidualnych, którzy głównie w związku z chłodniejszym wrześniem kupili 7 proc. więcej gazu niż rok wcześniej. W trzech kwartałach 2010 roku klienci domowi pobrali z sieci o 9 proc. gazu więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Dodatkowo do wzrostu sprzedaży gazu ziemnego, w okresie styczeń-wrzesień 2010 roku, przyczynili się także klienci przemysłowi, którzy pobrali o 6 proc. gazu więcej niż rok wcześniej. Sprzedaż gazu ziemnego wskazuje, że w ujęciu rocznym, należy liczyć się ze wzrostem wolumenu sprzedaży, który powinien osiągnąć poziomy sprzed spowolnienia gospodarczego. Łącznie w trakcie trzech kwartałów 2010 roku sprzedano o 700 mln m sześc. gazu więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spółka przewiduje, że w 2010 roku sprzedaż gazu ziemnego powinna zbliżyć się do poziomu sprzedaży z 2008 roku.
Ropa naftowa
Produkcja ropy naftowej odbywa się w sposób stabilny i zgodny z założeniami spółki. Na wielkość wydobycia ropy naftowej i kondensatu w II i III kwartale każdego roku wpływ ma miesięczny przestój remontowy największej kopalni ropy naftowej w Dębnie. W 2010 roku przestój ten przeprowadzony został w maju, podczas gdy w 2009 roku przestój odbył się w III kwartale. W związku z tym wolumen wydobycia w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrósł w III kwartale 2010 roku o 36 proc. do 34 tys. ton do poziomu 130 tys. ton, a po trzech kwartałach wynosi on 357 tys. ton i jest na porównywalnym poziomie jak w 2009 roku.
W ślad za wzrostem wydobycia, w III kwartale 2010 roku analogicznie zwiększyła się także sprzedaż ropy naftowej. Wzrost notowań ropy naftowej na rynkach światowych o 12% pomiędzy III kwartałem 2010 a 2009 roku, a także osłabienie złotego względem dolara o 6 proc. przełożyło się na wzrost ceny jednostkowej sprzedaży surowca o 21 proc. W efekcie przychody ze sprzedaży ropy naftowej w III kwartale 2010 roku wzrosły o 63 proc. (85 mln zł).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.