W minioną sobotę 23 bm., na V Kongresie Obywatelskim, który odbył się w Politechnice Warszawskiej, Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki wypowiedział się na temat zasady pomocniczości. Jest ona jednym z kluczowych elementów nauki społecznej Kościoła i po raz pierwszy została sformułowana w 1891 roku przez Leona XIII w jego słynnej encyklice „Rerum novarum” („O kwestii socjalnej). Czterdzieści lat później została rozwinięta w encyklice „Qadrogesimo anno” przez Piusa XI. Głosi ona, że: „… nie wolno jednostkom wydzierać i na społeczeństwo przenosić tego, co mogą wykonać z własnej inicjatywy i własnymi siłami…” Na podstawie tej zasady wszystkie społeczności wyższego szczebla powinne przyjąć podstawę pomocy („subsydium”) najmniejszym, a więc postawę nastawioną na ich wspieranie, popieranie i rozwój.
Zdaniem ministra gospodarki nie należy szukać jedynego złotego środka do rozwiązania wszystkich problemów Polski i Polaków. – Wzorce można czerpać z przyrody, która nie narzuca jednej idei, a jest w niej współpraca, symbioza i rozwój - przekonywał wicepremier Pawlak.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.