Istnieje konieczność przygotowania programu ratunkowego finansów państwa, który to program powinien przynieść, Począwszy od 2013 roku powinien on przynieść trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych o około 4-5 pp. PKB. Jest to zadanie wymagające - również po 2013 roku - działań skutkujących dodatkowymi dochodami i oszczędnościami na sumę około 50-60 mld złotych rocznie.
Obecna sytuacja finansów publicznych jest trudna, jednak jest jeszcze trochę czasu, by do katastrofy nie doszło. Stąd propozycja BCC, żeby niezwłocznie zacząć wprowadzać w życie 3-letni, odpowiedni do skali problemu, plan przedsięwzięć stabilizacyjno-ratunkowych - to główna konkluzja z wczorajszego spotkania Komitetu Monitorującego Business Centre Club, którą nettg.pl poznał z informacji Beaty Chojeckiej, rzecznika prasowego BCC.
Analizy ekonomistów nie pozostawiają złudzeń odnośnie obecnego stanu finansów publicznych w Polsce. Jest on zły i wymaga pilnej naprawy. Dotąd o słabości finansów państwa świadczył wysoki udział wydatków publicznych w relacji do PKB (około 45 proc. PKB w 2009 roku) w połączeniu z silnie ,,usztywnioną" i mało prowzrostową ich strukturą. Teraz mamy jednak dodatkowo zagrożenie bardziej bezpośrednie, wynikające z wysokiego deficytu sektora finansów publicznych w relacji do PKB (7,1 proc. PKB w 2009 r.) oraz zbliżony do tego poziomu (około 7 proc. PKB w 2009 r.) rozmiar deficytu strukturalnego, tj. nie związanego ze stanem koniunktury gospodarczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.