Korupcyjne zarzuty, jakie prokuratura przedstawiła prezesom najważniejszych spółek węglowych na Górnym Śląsku, wstrząsnęła całym polskim górnictwem. Janusz Piechociński – kolega partyjny ministra gospodarki – twierdzi, że na skutek tej afery atmosfera wokół górnictwa jest okropna. Przewiduje on, że nawet, gdy wszystko „rozejdzie się po kościach”, to i tak będzie to fatalne dla górnictwa. W udzielonym wywiadzie trafnie zauważa on, że dotychczasowe zmiany personalne miały bardziej o charakter polityczny, a nie merytoryczny. Jest to jedyny zarzut, jaki kieruje on pod adresem swego rządu i odpowiedzialnego za górnictwo wicepremiera z własnej partii. Z pozostałymi zarzutami z tej wypowiedzi bezkrytycznie powielanymi przez media nie sposób się zgodzić.
Tu przypomina się przedwojenny konflikt Wojciecha Korfantego z Michałem Grażyńskim o wizję i przyszłość Śląska. Nieustająca popularność tego pierwszego Ślązaka wskazuje na to, że jego idee są tu stale żywe i aktualne. Ich zwalczanie, ignorowanie i pomijanie powoduje coraz większą tutaj frustrację. Wyraża się ona między innymi w narastającej popularności organizacji żądających autonomii Śląska. Można powiedzieć, że im bardziej decyzje płynące z Warszawy są coraz mniej tutaj racjonalne, tym bardziej narasta popularność tego rodzaju pomysłów. Krótko mówiąc, stolica musi zmienić swoją politykę względem Śląska. W jej planach nie może być on skazany na zagładę. Efektem pomijania kluczowych interesów Śląska, a w tym wypadku również całego kraju, będzie początkowa autonomia tej dzielnicy, a potem już tylko luźna federacja z resztą kraju. Na tym tle korupcyjna afera górniczych prominentów wydaje się być tylko czubkiem góry lodowej. Skrywa ona wszystkie śląskie krzywdy, nieporozumienia i odmienne warunki funkcjonowania tej dzielnicy od reszty kraju. Jej szczególna specyfika winna być uszanowana przede wszystkim właśnie przez polskich polityków. Jeżeli sami tego nie uczynimy, to znajdą się na pewno chętni, którzy nas w tym wyręczą. Jeszcze nie jest za późno na zmianę polityki względem Śląska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.