Rozmowa z prof. Markiem Pozzim z Politechniki Śląskiej przewodniczącym organizacji Kongresu Górnictwa Podziemnego bedącego częścia Polskiego Kongresu Górniczego 2010, który już jutro rozpoczyna się w Gliwicach.
Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej jest jest jedną z najbardziej zasłużonych w kraju jednostek kształcących kadry inżynierskie dla górnictwa, szczególnie węgla kamiennego i przemysłu maszyn górniczych. Obecnie dysponuje potencjałem ponad 30 profesorów i 130 doktorów oraz nowoczesnym zapleczem laboratoryjnym. Sądzę, że powołanie naszego wydziału, w roku jubileuszu 60-lecia istnienia, do organizacji Polskiego Kongresu Górniczego 2010 jest wyrazem uznania dotychczasowych zasług na polu kształcenia i osiągnięć naukowych, wdrożeniowych oraz organizacyjnych.
W organizacje zaangażowana jest także krakowska Akademia Górnicza-Hutnicza, która odpowiada za część kongresu poświęconą górnictwu odkrywkowemu. Jak układa się współpraca z komitetem organizacyjnym z Grodu Kraka?
W Gliwicach, na naszym wydziale odbędzie się sesja plenarna, na której wygłoszone zostaną referaty przez zaproszonych wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki górniczrej oraz Kongres Górnictwa Podziemnego. W Krakowie natomiast, w obiektach AGH odbędzie się Kongres Górnictwa Odkrywkowego.Współpraca pomiędzy komitetami organizacyjnymi obu części Kongresu układa się harmonijnie, a dotyczy głównie spraw formalnych i wydawniczych gdyż Rada Naukowa pozostawiła im znaczną swobodę w kształtowaniu szczegółowych programów obrad.
Jak wyglądały przygotowania i kiedy się rozpoczęły?
Przygotowania rozpoczęto wczesną jesienią ubiegłego roku. Został powołany Komitet Honorowy Kongresu, Komitet Organizacyjny, Rada Naukowa, oraz Rada Naukowo-Programowa Kongresu Górnictwa Podziemnego, a następnie Biuro Kongresu do organizacji i koordynacji wszystkich działań bieżących. Można powiedzieć, że przygotowania do przeprowadzenia Kongresu przebiegały zgodnie z zaplanowanym harmonogramem.
Na PKG spotkają się naukowcy oraz reprezentanci branży górniczej. Dużo mówi się o transferze nauki do biznesu i współpracy między tymi dwoma sferami. Szczególnie temat ten nagłaśnia Główny Instytut Górnictwa. Kongres to idealne miejsce to nawiązywania tego typu kontaktów.
Jak najbardziej. Mam nadzieję, że Kongres będzie okazją, poza wysłuchaniem referatów, do bardziej konkretnych rozmów i wymiany poglądów pomiędzy przedstawicielami nauki i przemysłu, szczególnie że znaczące firmy z branży górniczej zapowiedziały swój udział w wystawie maszyn i technologii górniczych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.