Agencja Ratingowa Fitch pozytywnie ocenia sytuację ekonomiczną Polski i polskich przedsiębiorstw. Według Agencji w 2010 roku wzrost polskiego PKB wyniesie 2,3%. Fitch spodziewa się także, że sytuacja przedsiębiorstw będzie ulegała stopniowej poprawie. Także zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich okres restrukturyzacji i znacznego cięcia kosztów firmy mają za sobą.
Szansą dla naszych przedsiębiorstw są coraz lepiej dystrybuowane fundusze unijne. Po pierwsze pieniądze z UE nakręcają koniunkturę, po drugie same przedsiębiorstwa mogą aplikować o środki i modernizować swoją działalność. - Wszystko to będzie sprzyjać wzrostowi naszej gospodarki, która według nas w 2010 roku będzie rozwijać się w tempie ok. 3 proc. - ocenia Ambrozik.
Dziś dużym problemem firm są zatory płatnicze powstające w dużej mierze na skutek utrudnionego dostępu do zewnętrznego finansowania. Według najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wzrosła liczba firm mających problemy z odzyskaniem należności od swoich kontrahentów. Dużo będzie tutaj zależeć od polityki banków, które - jeśli nie poluzują kryteriów oceny zdolności kredytowej - mogą stać się gwoździem do trumny wielu firm. Dlatego KPP ma nadzieję, że banki złagodzą politykę kredytową, co ułatwiłoby zarządzanie kapitałem obrotowym przez przedsiębiorstwa oraz wpłynęłoby na poprawę ich stabilności i możliwości dalszego rozwoju.
Z ostatniego badania NBP obrazującego tendencje w polityce kredytowej banków w IV kwartale 2009 r. oraz przewidywania bankowców na pierwsze trzy miesiące tego roku wynika, że instytucje te będą chętniej udzielać kredytów przedsiębiorstwom. Korzystniejsze kryteria dotyczyły głównie kredytów dla małych i średnich firm. Konfederacja Pracodawców Polskich ma nadzieję, że zaprezentowane przez NBP dane będą miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości.
Konfederacja Pracodawców Polskich jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7000 firm, zatrudniających przeszło 2,5 mln pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, a 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem KPP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy KPP, powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny na każdym etapie oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.kpp.org.pl). KPP powołało również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.kpp.org.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.