Klimat, gospodarka odpadami i gospodarka wodna, to priorytety prof. Andrzeja Kraszewskiego, który zastęuje prof. Macieja Nowickiego na stanowisku ministra środowiska.
Prof. Kraszewski w poniedziałek odebrał z rąk prezydenta RP nominację na szefa tego resortu i od jutra zastąpi w tej roli swojego poprzednika prof. Macieja Nowickiego.
Nowo mianowany minister wśród swoich głównych zadań wymienia m.in. kwestie klimatu, zwłaszcza w kontekście handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla, gospodarkę odpadami i gospodarkę wodną.
Prof. Kraszewski zapowiada także zdecydowane działania w obszarze odpadów komunalnych oraz walkę z szarą strefą w recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
- Mam ambicję i wolę zbudowania takich ram systemowych, które umożliwią polskim samorządom nowoczesną, zgodną z normami unijnymi i racjami ochrony środowiska gospodarkę odpadami - wskazuje dalsze wyzwania.
Nowy szef resortu chce również zmienić system gospodarki odpadami komunalnymi. - Mam nadzieję, że ta reforma się powiedzie - przekonuje. Zdaniem prof. Kraszewskiego nowego podejścia wymaga przede wszystkim realizacja Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych.
- Chciałbym, żeby za mojej kadencji na tym urzędzie polskie rzeki, jeziora, a zarazem i wody podziemne odzyskały swą dobrą jakość i zdolność biologiczną jako bardzo ważny ekosystem - przekonuje.
Prof. Kraszewski jako minister środowiska zapowiada także wzmocnienie Inspekcji Ochrony Środowiska i nadanie jej uprawnień, które pozwolą skuteczniej niż dotychczas egzekwować prawo ochrony środowiska.
Przedstawieniu prof. Andrzeja Kraszewskiego jako ministra środowiska towarzyszyło jednocześnie formalne pożegnanie jego poprzednika, który w grudniu zeszłego roku złożył rezygnację z urzędu.
Minister Nowicki podkreślił znaczenie rozwoju nowoczesnej infrastruktury Polski z poszanowaniem zasad ochrony środowiska jako zasady, która przyświecała jego działaniom.
Wśród zadań, które zrealizował w ciągu ostatnich dwóch lat, ustępujący minister wskazał na znaczenie rozwiązywania konfliktów z Unią Europejską, w szczególności zaś - problemu obwodnicy Augustowa, implementację środowiskowego prawa unijnego i przyśpieszenie procedur środowiskowych oraz zakończenie ustanawiania obszarów Natura 2000, wreszcie zaś - skuteczne wykorzystanie funduszy unijnych.
Andrzej Kraszewski jest profesorem Politechniki Warszawskiej na Wydziale Inżynierii Środowiska, specjalistą w zakresie oddziaływania przedsięwzięć infrastrukturalnych na środowisko. Prowadził badania w zakresie metodologii ocen oddziaływania na środowisko, oddziaływania transportu na otoczenie, a też roli konfliktu w podejmowaniu decyzji. Zajmuje się również analizą ryzyka, budową modeli prognostycznych, informatyką środowiska i systemami informacji o środowisku. Między innymi pełnił funkcje doradcy ministra środowiska, eksperta Sejmowej Komisji OŚZNiL i wiceprzewodniczącego Konwencji EKG ONZ. W ostatniej z ról sporządzał oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym.
Był również mediatorem m.in. w konfliktach dotyczących składowisk odpadów i lokalizacji obwodnic. Jako moderator był uczestnikiem okrągłego stołu w sprawie obwodnicy Augustowa oraz Warszawskiego Okrągłego Stołu Odpadowego.
Pełnił także dotąd funkcję przewodniczącego Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko i społecznego doradcy pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej.
Czytaj więcej:
Prezydent mianował Andrzeja Kraszewskiego nowym ministrem środowiska
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.