Rozmowa z Tadeuszem Koperskim, prezesem zarządu i dyrektorem naczelnym spółki "Haldex".
"Haldex" jest jedną z najstarszych spółek akcyjnych w Polsce. Podobno ma węgierski rodowód?
- Owszem. Ta forma działalności towarzyszy nam od początku naszego istnienia, czyli od 1959 roku. Firma powstała na podstawie umowy między rządami Polski i Węgier w sprawie utworzenia mieszanego przedsiębiorstwa dla wykorzystania hałd odpadów węgla kamiennego w Polsce. Pomysł narodził się na Węgrzech, gdzie wówczas występował dotkliwy deficyt paliw. Przy okazji sprawdzono funkcjonowanie w praktyce prostej metody odzysku węgla z hałd. I tak się zaczęło. Przez lata "Haldex" zajmował się więc odzyskiwaniem węgla z hałd powęglowych oraz skały płonnej wydobywanej wraz z węglem. Od 2006 r. działa na ogólnych zasadach, zgodnie z zapisami Kodeksu spółek handlowych. Jak więc widać, przez minione pół wieku zawsze potrafiliśmy znaleźć swoje miejsce w zmieniających się realiach społeczno-gospodarczych i ten fakt stanowi naszą rekomendację dla partnerów biznesowych.
Wróćmy jednak do wydarzeń sprzed dwóch lat, kiedy to polsko-węgierski układ kapitałowy przestał istnieć.
- To był ważny moment, gdyż dawna struktura straciła rację bytu. Z węgierskimi partnerami rozstaliśmy się w zgodzie, a Kompania Węglowa kupiła ich pakiet akcji, przejmując kontrolę nad naszą spółką. W ten sposób, od 2008 r., w ramach grupy kapitałowej Kompanii Węglowej, "Haldex" zajął się zagospodarowaniem odpadów wydobywczych z należących do niej kopalń.
W ciągu swojej 50-letniej działalności spółka przerobiła blisko 140 mln ton odpadów pogórniczych, z czego odzyskano 17 mln ton miałów energetycznych. To pokaźne liczby.
- Naszą specjalnością jest przerób surowców poprodukcyjnych pochodzących z kopalń. Ale nie tylko. Jesteśmy także producentem paliwowych mieszanek tworzonych na bazie miałów energetycznych i odzyskanego z hałd węgla. W tym celu wykorzystywane jest urządzenie mieszająco-granulujące. Wprowadzona technologia pozwala na wykorzystanie odpadowego mułu powęglowego do produkcji pełnowartościowego surowca energetycznego, polepszając podstawowe parametry paliwa, wilgotność i kaloryczność. Obniżeniu ulega przy tym emisja siarki. Produkcja granulatu mułowego prowadzona jest w Zakładzie "Haldex-Makoszowy" w Zabrzu. Jego możliwości produkcyjne szacujemy na 20 tys. ton miesięcznie.
Zahaczamy więc o ekologię...
- Od początku swej działalności "Haldex" troszczył się o stan środowiska naturalnego, minimalizując negatywny wpływ eksploatacji górniczej na otoczenie. W 1992 r. otrzymaliśmy I nagrodę Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, a w 2005 r. został wdrożony System Zarządzania Jakością według normy ISO 9001.
Gdzie jeszcze zlokalizowane są instalacje spółki?
- Na terenach kopalnianych, ponieważ to pozwala wyeliminować koszty związane z transportem odpadów do produkcji i otrzymać tańszy produkt. Obecnie funkcjonują instalacje w Piekarach Śląskich, Rydułtowach i Brzeszczach. Planujemy je rozszerzać.
Czy spółka działa również w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko?
- Tak. W ramach IV osi Priorytetowej - Działanie 4.6., otrzymaliśmy dotację rozwojową z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w kwocie ponad 6,3 mln zł dla projektu: "Rozbudowa instalacji do przerobu, odzysku i recyklingu odpadów pogórniczych". W przygotowaniu są także rozwiązania innowacyjne w postaci budowy instalacji do produkcji bio-gleby i kruszyw lekkich z wykorzystaniem w produkcji metanu odpadowego. Przewidywane nakłady inwestycyjne sięgają 50 mln zł i są do wykorzystania w latach 2010 - 2013.
Czy firmie w działalności nie przeszkadza przypadkiem brak planów zagospodarowania przestrzennego gmin?
- Niestety tak. Ten stan rzeczy hamuje wiele inwestycji. Wydaje się, że zaadaptowanie regulacji zawartych w prawodawstwach Francji i Niemiec byłoby dobrym rozwiązaniem. Tam centralnie stworzono firmy zarządzające terenami pogórniczymi. Środki na rewitalizację zapewniają gminy, budżet centralny oraz Bruksela. Na szczeblu regionu ustala się plan zagospodarowania przestrzennego i przygotowuje odpowiednie technologie służące rewitalizacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.