PARTNERZY:
PATRONATY:

REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTAC./NIEROTAC. STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT1]
REKLAMA 300x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA370x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA300x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - LEFT2]
REKLAMA 900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
5 listopada 2008 19:00 Portal gospodarka i ludzie autor: Jolanta Talarczyk 2,173 odsłon

Górniczy świat w Polsce

Prof. Józef Dubiński otwiera XXI Światowy Kongres Górniczy
fot: Jarosław Galusek/ARC

Ponad 1000 uczestników z 44 państw. 300 referatów. 15 sesji tematycznych, w tym cztery wyjazdowe. 270 wystawców z 22 krajów. Taka liczbowa pigułka może być zwiastunem XXI Światowego Kongresu Górniczego, który po 50 latach, ponownie (po raz drugi) odbędzie się w Polsce.

Niektórzy mówią, że będzie promienisty, ponieważ przygotowano go w kilku miastach. Pokaże różnorodność polskiego górnictwa. Będzie platformą wymiany myśli inżynierskiej, a także politycznej debaty o przyszłości szeroko rozumianego przemysłu wydobywczego w skali globu. Oczekiwań i nadziei, które ma spełnić kongres będzie tyle, ilu uczestników.

Powrót do polskich korzeni

„Górnik zawsze był, jest i będzie człowiekiem postępu zarówno technicznego jak i społecznego, gdyż tylko postęp, bezustanne doskonalenie społecznych i technicznych warunków pracy pozwala górnik wi poznawać tajemnice ziemi, odkrywać jej skarł zdobywać je ku pożytkowi powszechnemu, odwrac niebezpieczeństwa, którymi grozi przyroda, wyposaż kraj w siłę tejże przyrody" - napisał profesor Bolesk Krupiński, którego słowa i dorobek naukowy bę wspominali uczestnicy XXI Kongresu.

50 lat temu w Warszawie odbył się pierwszy zja świata nauki i techniki górniczej. Pomysłodawcą i organizatorem tego historycznego wydarzenia był właśi prof. Bolesław Krupiński, uczony o światowej renom wówczas kierownik Katedry Ekonomiki i Organiza Górnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej. To spotkanie miało ogromne znaczenie polityczne, a dla jego uczestników stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu zawodowym.
- Dla mnie udział w warszawskim spotkaniu był wyróżnieniem, zaszczytem. Pilnie słuchałem referatów, robiłem notatki, a wieczorami w hotelu porządkowałem zapiski. Byłem bodaj jednym z najmłodszych uczestników, dyplom inżynierski uzyskałem w 1950 roku. Teraz, gdy wertuję te pożółkłe ze starości kartki papieru ze streszczeniami warszawskich referatów śmieję się z niektórych moich młodzieńczych złotych myśli, ale wiele też moich ówczesnych wniosków sprawdziło się w praktyce - mówi dr inż. Witold Zyk, który w 1958 roku był pracownikiem Departamentu Planów Perspektywicznych Ministerstwa Górnictwa.

Na pierwszy kongres górniczy - który nazwano zgodnie z socjalistyczną modą Międzynarodowym Zjazdem Naukowo-Technicznym - przyjechały delegacje 13 państw. Zaprezentowano 66 referatów ujętych w 10 bloków tematycznych. Mówiono wtedy m.in. o osuszaniu i degradacji złóż, organizacji budowy kopalń, zagospodarowaniu okręgu górniczego, metodach poszukiwań i szacowania złóż do celów budowy kopalń.
- Nie było sporów ideologicznych, choć w niektóryó referatach, zwłaszcza ówczesnych dygnitarzy, były obszern wątki propagandy socjalistycznej. Poruszenie na sali wywo lał jedynie cytat Goethego po niemiecku o tym, że dzieł ludzi musi mieć błogosławieństwo góry. Mam wrażenie, ż większą sensację niż treść wywołał język niemiecki wtrącony z nagła do wystąpienia. Rosjanie wyraźnie się poruszyli. Profesor Krupiński załagodził sytuację stwierdzeniem, że dziś wiadomym jest, iż góra jest zamówieniem społecznym - wspomina dr inż. Zyk.

Pierwsze spotkanie międzynarodowe górników przełamało wiele ówczesnych stereotypów. Było zwycięstwem rozsądku i współpracy nad wojną ideologiczną Wschodu i Zachodu. Robert Jarocki w książce będąc biografią prof. Bolesława Krupińskiego „Z Niwki do Genewy" (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1980) tak opisał to wydarzenie:
„Dzięki organizowanemu spotkaniu w Warszawie udało się zwrócić uwagę międzynarodowego środowiska górniczego na pozycję Polski w dziedzinie, w której nie miała niegdyś żadnego naukowego doświadczenia. Wielu ludzi z Zachodu było zaskoczonych osiągniętym przez Polskę postępem. Zjazd był też pierwszym na taką skalę spotkaniem świata górniczego obydwu bloków politycznych. A z punktu widzenia zamysłów Krupińskiego - wznowieniem zerwanych więzi z nauką górniczą".

Rocznicowy argument

Upłynęło 50 lat od powstania Światowej Organizacji Kongresów Górniczych. Spotkania menedżerów i naukowców zajmujących się przemysłem wydobywczym odbywają się cyklicznie, co dwa-trzy lata. Każda z edycji poprzednich 20 Światowych Kongresów odbyła się w innym kraju, m.in. w Moskwie, Limie, Belgradzie, Madrycie, Londynie, Teheranie. W obradach plenarnych i sesjach tematycznych uczestniczyło przeważnie ponad 1000 osób. Wystawy towarzyszące kongresom zwiedzało od kilku do kilkudziesięciu tysięcy osób. Uczestników systematycznie przybywało. Pierwszy zgromadził delegacje 13 państw, ostatnie 40 - 45. O organizację kolejnych obrad ubiega się za każdym razem kilka państw, ponieważ jest to szansa na promocję ich dorobku gospodarczego, naukowego oraz technologicznego. Rocznicowy argument oraz to, że historia światowych spotkań górniczych rozpoczęła się Warszawie, a ich inicjatorem był polski uczony przesądziło o wyznaczeniu Polski na gospodarza XXI Kongresu.
- Od początku - gdy polską kandydaturę do organizacji Światowego Kongresu Górniczego zgłosił w Wojciech Bradecki, były prezes Wyższego Urzędu Górniczego - Wiedzieliśmy, że obrady trzeba będzie przygotować w Krakowie, a wystawy zorganizować w rejonie w Katowicach. Baza hotelowa Katowic czy sąsiednich miast mogłaby okazać się niewystarczająca - podkreśla prof. dr hab. inż. Józef Dubiński, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Światowego Kongresu Górniczego.

Polska specyfika

Prof. Dubiński uczestniczył w pięciu poprzednich kongresach. Jako organizator tegorocznego spotkania górniczego świata nauki i techniki uważa, że Polska może pozytywnie zaskoczyć stałych bywalców podobnych zgromadzeń.
- Polskie górnictwo nie jest jednorodne, jak na przykład w Indiach czy Meksyku. Liderom światowego górnictwa, bo to oni przecież przyjadę do Polski we wrześniu, możemy zaprezentować kopalnie węgla kamiennego, brunatnego, soli, zakłady wydobywające miedź, rudy cynku oraz całą gamę surowców skalnych. W Polsce funkcjonują aż 54 kopalnie podziemne, ponad 100 odkrywkowych, 50 otworowych oraz 3,5 tysiąca małych firm eksploatujących surowce naturalne. Z tym szerokim wachlarzem przemysłu wydobywczego jest związane zaplecze naukowe, projektowe, maszynowe - mówi przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego XXI Światowego Kongresu Górniczego.

Każdy z kongresów ma inną tezę przewodnią, wokół której koncentrowały się dyskusje. Wiodącym tematem tegorocznych obrad będzie: „Górnictwo XXI wieku na drodze nowych technik i technologii". Nowością organizacyjną jest przygotowanie obrad w Krakowie - centrum kultury i sztuki, a wystawy towarzyszącej w Katowicach i Sosnowcu, czyli ośrodkach przemysłu wydobywczego. Terytorialne rozproszenie kongresu skłania do nazwania go promienistym, z Krakowa biegną linie - szlaki prezentacyjne polskiego górnictwa.

Filozofia, jeżeli takiego słowa można użyć w odniesieniu do obrad Kongresu, jest następująca: każdy z uczestników ma możliwość zapoznania się z aktualnym obrazem górnictwa, kierunkami jego rozwoju, szansami i wyzwaniami, przed jakimi ono staje poprzez udział w sesji plenarnej.
- Swoje działania uczestnicy zaprezentują także w trakcie jednej z sesji tematycznych, które odbywają się w środę, bądź w sesji posterowej w ostatnim dniu Kongresu. Każdy z nich może również wziąć udział w innych sesjach Kongresu dla niego interesujących, których jest kilkanaście - wylicza Jerzy Kicki, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XXI Światowego Kongresu Górniczego oraz Światowej Wystawy i Mining Expo 2008.

Najliczniejsza ponad 100-osobowa delegacja Kongresu przybędzie z Indii. Liczne reprezentacje będą miały takie kraje jak: Chiny, Iran, Turcja, Ukraina, Rosja, Niemcy. W kongresie będą uczestniczyć reprezentanci 44 państw. Kongres po pięćdziesięciu latach zawitał do Polski. Profesor Bolesław Krupiński był jego inicjatorem i organizował go w zupełnie innych czasach, kiedy takie spotkania ponad podziałami politycznymi wydawały się niemożliwe. Ale to właśnie profesor jest autorem powiedzenia „wszystko da się zrobić, poza wskrzeszeniem człowieka", które przytacza Robert Jarocki na łamach książki „Od Niwki do Genewy” poświęconej jego życiu i działalności.

- Te pięćdziesiąt lat działalności Kongresu zobowiązuj stąd też pragniemy pokazać bogaty program kulturalny, który koncentruje się na pokazaniu tradycji górniczych, a także pasji i zainteresowań artystycznych. Polską specyfiką jest włączenie wycieczek technicznych do kopalń w program obrad Kongresu, które są zharmonizowane z debatami, okazja do prezentacji polskich interesujących i unikalnych często rozwiązań technicznych - dodaje dr. Kicki.

Próbą generalną tegorocznego spotkania był Polski Kongres Górniczy, który odbył się w Krakowie w ubiegłym roku. Pozwolił on poznać możliwości organizacyjne i techniczne Auditorium Maximum jako obiek Kongresowego.

W Katowicach odbędzie się debata na temat szans i wyzwań górnictwa węgla kamiennego. W Lubinie prezentowane będą trendy i wyzwania górnictwa rud a w Bełchatowie górnictwa odkrywkowego. Wyjazd do Wieliczki zapewni uczestnikom poznanie najpię niejszej kopalni świata, która jest świadkiem historii i zabytkiem techniki. W Katowicach walory Górnego Śląska i górnictwa węgla kamiennego prezentować będą w Spodku. Wystawę Expo gościła będzie firma Kolporter na terenie swojego centrum targowego w Sosnowcu.

Nowością w dotychczasowej historii kongresów będzie sesja prawna, dotycząca różnych aspektów działalności górniczej, którą przygotowuje Wyższy Urząd Górniczy. Kongresowe obrady w Polsce będą zapewne pożegnaniem na dłuższy czas Europy. Następne czyli XXII odbędą się w Istambule, a o prawo organizowania kolejnego kongresu już zabiegają państwa Ameryki Południowej i Azji.

Największa wystawa od 10 lat

Prawdopodobnie kilkanaście tysięcy osób odwiedzi MINING EXPO 2008 w Sosnowcu, które jest integralną częścią XXI kongresu. W nowoczesnym obiekcie wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu ofertę zaprezentuje 270 wystawców z 22 krajów. Powierzenia ekspozycyjna przekroczy 20 tys. m2.
- Nad projektem Expo Silesia pracował zespół złożony z architektów i specjalistów od organizacji dużych wystaw przemysłowych. To pozwoliło stworzyć obiekt nowoczesny, bezpieczny i wyjątkowo funkcjonalny, spełniający potrzeby bardzo wymagających odbiorców - mówi Tomasz Raczyński, prezes Kolporter EXPO.
Górnicza wystawa będzie jedną z wiodących tegorocznych imprez targowych w Polsce i jedną z największych towarzyszących kongresom górniczym. Mining Expo 2008 jest pierwszą w Polsce wystawą o statusie światowej. Na pewno nie będzie można przeoczyć ekspozycji polskiej branży górniczej, która ma międzynarodową renomę. Zaprezentują się m.in. grupa Kopex, grupa Famur, grupa Glinik, Huta Łabędy, Huta Stalowa Wola S.A., Elektrometal, DFM Zanam-Legmet.
O uwagę zwiedzających i potencjalnych kontrahentów rywalizować będą z Polakami m.in.:. Sandvik, Joy, Metso Minerals, Bosch Rexroth, K.Hamacher, Thiele Deilmann-Haniel. Pojawią się także firmy z Chin, Indii i kilku innych krajów, które nigdy wcześniej nie uczestniczyły w targach górniczych w Polsce.

Kalendarium
1954
pod auspicjami PAN-u (Polskiej Akademii Nauk) oraz NOT-u (Naczelnej Organizacji Technicznej) profesor Bolesław Krupiński zorganizował w Katowicach pierwszy po wojnie Krajowy Naukowo-Techniczny Kongres Górniczy, w którym liczny udział wzięli przedstawiciele ważnych ośrodków górniczych z całego kraju. Kongres przyczynił się do szerokiej dyskusji na temat problemów dotyczących „Rozwoju Polskiego Górnictwa" i utwierdził profesora w przekonaniu o konieczności organizacji podobnego spotkania, ale środowiska międzynarodowego (rozpoczęło się planowanie organizacji spotkania międzynarodowego).

1956
po październikowych zmianach politycznych w Polsce oraz po powrocie na stanowisko Pierwszego Sekretarza PZPR towarzysza Gomułki, profesor Krupiński zostaje powołany na przewodniczącego Państwowej Rady Górnictwa organu doradczego Premiera. Jego główną funkcją było promowanie działań i rozwoju wszystkich gałęzi przemysłu górniczego w Polsce. Profesor zdobywa pozycję umożliwiającą mu rozpoczęcie przygotowań do organizacji kongresu międzynarodowego.

1958
zgodnie z propozycją profesora Krupińskiego, Premier PRL wydaje rozporządzenie nr 354/57, na mocy którego zdecydowano, by jesienią 1958 roku zwołać Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną dotyczącą Budowy Kopalni w Polsce (ta konferencja uznana jest za Pierwszy Międzynarodowy Kongres Górniczy). Organizację konferencji powierzono Państwowej Radzie Górnictwa.

1958
I Międzynarodowy Kongres Górniczy odbyt się w Warszawie, we wrześniu 1958 roku. Głównym tematem Kongresu była „Budowa kopalń", w spotkaniu wzięło udział 760 uczestników wygłoszono 72 referaty z 13 krajów.

1961
II Międzynarodowy Kongres Górniczy odbył się w Pradze, Czechosłowacja, w maju 1961 roku. Jego tematem była „Poprawa w gospodarce górniczej" w spotkaniu wzięło udział 500 uczestników z 17 krajów, wygłoszono 50 referatów.

1963
III Międzynarodowy Kongres Górniczy odbył się w Salzburgu, Austria, we wrześniu 1963 roku. Głównym tematem Kongresu była „Nauka i technika w walce o bezpieczeństwo w górnictwie" w spotkaniu wzięło udział 625 uczestników z 30 krajów wygłoszono 63 referaty z 21 krajów.

1965
IV Międzynarodowy Kongres Górniczy odbył się w Londynie, Wielka Brytania, w lipcu 1965 roku. Jego tematem było „Nowoczesne górnictwo". Wzięło w nim udział około 1600 uczestników z 42 krajów. Łącznie wygłoszono 42 referaty z 21 krajów

1967
V Międzynarodowy Kongres Górniczy odbył się w Moskwie, ZSRR, w lipcu 1967 roku. Tematem Kongresu był„Postęp techniczny w górnictwie". Wzięło w nim udział około 2000 uczestników z 44 krajów. Zaprezentowano 55 referatów z 24 krajów.

1970
VI Międzynarodowy Kongres Górniczy odbył się w Madrycie, Hiszpania, w lipcu 1970 roku. Jego tematem była „Nauka w służbie górnictwa". Na Kongresie było obecnych 2300 uczestników z 52 krajów, zaprezentowano 88 referatów z 23 krajów. Dzięki kongresowi odnowiono kontakty dyplomatyczne z Hiszpanią generała Franco, wcześniej bojkotowaną, skomunikowano lotnicze Polskę z Hiszpanią, powołano do życia konsulat generalny Polski w Hiszpanii.

1972
VII Międzynarodowy Kongres Górniczy odbył się w Bukareszcie, Rumunia, we wrześniu 1972 roku Jego tematem była „Organizacja i zarządzanie w górnictwie". W Kongresie wzięło udział około 2000 uczestników z 49 krajów, zaprezentowano referatów z 24 krajów. Był to ostatni Kongres jego pomysłodawcy i założyciela. 24 października teg roku profesor Bolesław Krupiński zmarł.

1974
VIII Światowy Kongres Górniczy odbył się w Lim Peru, w listopadzie 1974 roku. Tematem była „Prognoza rozwoju górnictwa do roku 2000". W Kongresie uczestniczyło około 2400 delegató' i 400 osób towarzyszących z 55 krajów i ponad 1000 peruwiańskich studentów i górników. Po raz pierwszy połączono organizację Kongresu z organizacją międzynarodowych targów górniczych TECNOMIN 74.

1976
IX Światowy Kongres Górniczy odbył się w Dusseldorfie, RFN, w maju 1976 roku. Tematem była "Eksploatacja i wykorzystanie surowców mineralnych przez przemysł górniczy - klucz do postępu". W Kongresie uczestniczyło około 1750 delegatów i 355 osób towarzyszących z 61 krajów.

1979
X Światowy Kongres Górniczy odbył się w Istambule, Turcja, we wrześniu 1979 roku. Tematem było „Górnictwo i surowce mineralne w służbie ludzkości". Uczestniczyło ponad 1500 delegatów i około 400 osób towarzyszących z 45 krajów. Zaprezentowano 77 referaty z 28 krajów

1982
XI Światowy Kongres Górniczy odbył się w Belgradzie, Jugosławia, na przełomie maja i czerwca 1982. Tematem były „Surowce mineralne - czynnik światowej gospodarki". W Kongresie uczestniczyło 2350 osób z 56 krajów; na sesjach plenarnych zaprezentowano 103 referaty z 23 krajów.

1984
XII Światowy Kongres Górniczy odbył się w New Delhi 19 listopada 1984 roku. Wygłoszono 120 referatów z 26 krajów. Inauguracja Kongresu była zaplanowana na 19 listopada (dzień urodzin ówczesnego Premiera Indi, Indiry Gandhi) niestety w wyniku zamachu 31 października premier Gandhi poniosła śmierć. Organizatorzy zastanawiali się nad odwołaniem Kongresu, jednak w związku z ostrym sprzeciwem władz Kongres zorganizowano.

1987
XIII Światowy Kongres Górniczy i Międzynarodowa Wystawa Górnica odbyły się w Sztokholmie w dniach 31 kwiecień - 5 maj. Tematem Kongresu była „Poprawa efektywności górniczej". W związku z katastrofą w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku część ucestników odwołała swoje uczestnictwo, bojąc się skażenia.

1990
XIV Światowy Kongres Górniczy odbył się w Pekińskim Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w dniach 14-18 maja 1990 roku. W Kongresie uaestnicyło 2750 uaestników z 69 krajów i regionów, z cego gości zagranicnych było 679 osób. Tematem Kongresu było: „Górnictwo przyszłości - trendy i ocekiwania". Nad Kongresem w Chinach zawisło widmo bojkotu! W wyniku wydarzeń na Placu Niebiańskiego Spokoju i nieuszanowania praw człowiek Rząd amerykański zagroził bojkotem, ostatecznie dzięki mediacji Przewodnicącego Komitetu Organizacyjnego skończyło się na mniejszym udziale firm amerykańskich w wystawie.

1992
XV Światowy Kongres Górniczy odbył się w Madrycie, Hiszpania, w 1992 roku. Motto Kongresu brzmiało:„Perspektywa górnictwa". W Kongresie uczestniczyło 1300 uczestników z 41 krajów, wygłoszono 161 referatów.

1994
XVI Światowy Kongres Górniczy odbył się w Sofii, Bułgaria, we wrześniu 1994 roku. Tematem był„Przemysł górnicy na progu 21. wieku". Zarejestrowano 1182 ucestników z 53 krajów, wygłoszono 292 referaty z 37 krajów.

1997
XVII Światowy Kongres Górniczy odbył się w Acapulco, Meksyk, w dniach od 14 do 18 października 1997 roku pod hasłem „Górnictwo podstawą cywilizacji w zmieniającym się świecie". Planowano udział około 10 000 uczestników, ale z powodu katastroficnego huraganu, który przeszedł przez Acapulco tydzień wceśniej, do Acapulco przybyło 5774 osoby z 51 krajów. Do prezentacji zebrano 78 referatów z 22 krajów.

2000
XVIII Światowy Kongres Górniczy odbył się w Las Vegas

2003
XIX Światowy Kongres Górniczy i EXP0 2003 odbyły się w New Delhi w dniach 1-5 listopada 2003 r.
Po raz drugi Indie miały przywilej organizować Kongres, którego ocekiwano jako wielkiego wydarzenia w górnictwie w nowym tysiącleciu. W casie Kongresu zaprezentowano około 12 klucowych przemówień i 135 referatów na sesjach plenarnych i posterowych.

2005
XX Światowy Kongres Górniczy i Expo 2005 odbyły się w Teheranie w dniach 7-11 listopada 2005 r. Tematem Kongresu było „Górnictwo a zrównoważony rozwój".

2008
XXI Światowy Kongres Górniczy i Expo 2008.

Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.

REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Więcej z kategorii
REKLAMA 900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
REKLAMA 900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA900x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM1]
Komentarze (0) pokaż wszystkie
  • EQTOX
    user

REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT]
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT1]
CZĘSTO CZYTANE
W kwietniu postojowe w kopalni? Dyrekcja odpowiada
12 kwietnia 2024
36,915 odsłon
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
NAJPOPULARNIEJSZE - POKAŻ
REKLAMA 400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x150 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA400x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - RIGHT2]
REKLAMA 1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1600x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - UNDER]