21. Światowy Kongres Górniczy przechodzii do historii. Następny odbędzie się za trzy lata w Istambule. Prezydium przekazało w czwartek symboliczną lampkę górniczą przedstawicielom Turcji.
Uczestnicy kongresu uchwalili Deklarację Krakowską, w której przekazują swoje stanowisko wobec problemów stojących przed przemysłem wydobywczym w świecie. Zapisano w niej, że górnictwo jeszcze długo pozostanie podstawą rozwoju gospodarczego wielu krajów i ich postępu cywilizacyjnego. Trzeba szanować zasoby, należycie je wykorzystywać, wszechstronnie przetwarzać. To wymaga badań oraz rozwoju nowych technik i technologii.
Wyzwaniem dla górnictwa jest wydobycie z coraz niżej położonych pokładów, co powoduje wzrost zagrożeń mających bezpośredni wpływ na bezpieczne warunki pracy. Potrzebne są nowe metody rozpoznawania i przewidywania zagrożeń oraz służące ich zapobieganiu – podkreślono w deklaracji
Wspólnych działań wymaga złagodzenie globalnego ocieplenia będącego skutkiem spalania węgla. Tylko współpraca w tej dziedzinie wszystkich krajów może zmniejszyć skalę tego zagrożenia. Coraz droższa energia wymaga badań, nowych i efektywnych technik i technologii. Należy rozwijać czyste technologie węglowe. Badań wymagają alternatywne technologie przechwytywania CO2 i jego magazynowania w geologicznych formacjach. Górnictwo powinno mieć silne naukowe zaplecze.
Premier napisał list
- To był wielki zaszczyt dla naszego kraju, że byliśmy gospodarzem jubileuszowego kongresu - do uczestników 21. WMC napisał wicepremier Waldemar Pawlak. Jego list przeczytał prof. Zenon Pilecki z PAN.
- Polska nie zajmuje bardzo dużego obszaru, ale to pozwoliło pokazać osiągnięcia polskiego górnictwa oraz problemy, które je dotykają. Dzisiaj jesteśmy znaczącym producentem węgla kamiennego i brunatnego, miedzi, siarki i surowców skalnych. Uczestnicy kongresu wskazywali na problemy, które dotykają przemysł wydobywczy na całym świecie - nowe techniki i technologie, braki kadry, bezpieczeństwo w kopalniach - napisał wicepremier.
Sesje usprawniły kongres
Prof. Józef Dubiński, przewodniczący WMC wybrany na kolejną kadencję, jest zadowolony, że udało się zrealizować główne założenia kongresu.
- Dzięki podzieleniu tematyki na wiele sesji udało się przeanalizować problemy branży w wielu obszarach. To znakomita podstawa do budowania wizji przyszłości. Szczególnie ważna jest informatyzacja górnictwa. Tradycyjne metody przestały już wystarczać - zarówno w procesie poszukiwania i eksploatacji zasobów, jak i w skutecznym zarządzaniu wydobyciem - powiedział nam prof. Dubiński.
Kolejnym wyzwaniem jest rozpoznawanie złóż oraz wyliczenie, ile naprawdę są warte. Trzeba to zrobić według jednolitych dla całego świata standardów, aby dane były porównywalne. Ciągłym wyzwaniem jest bezpieczeństwo pracy, znalezienie odpowiednich technik oraz wykształcenie odpowiedniej liczby kadr górniczych. Wiele krajów, w tym i Polska, odczuwa w tym zakresie braki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.