W Śląskiem występuje największy w skali całego kraju - wynoszący 7,12 proc. - odsetek obszarów zdegradowanych, które wymagają rekultywacji. Przy tym województwo śląskie jest najbardziej zurbanizowanym regionem w Polsce.
Stopa urbanizacji przekracza tu 78 proc. Dlatego - zdaniem minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej - na Śląsku występuje ogromne zapotrzebowanie na działania rewitalizacyjne zarówno w odniesieniu do zdegradowanych obszarów, jak i zdewastowanych budynków.
Minister Bieńkowska zauważa jednocześnie, że województwo śląskie przeznaczyło na działania dotyczące zintegrowanych projektów na rzecz rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich oraz infrastrukturę mieszkalnictwa ponad miliard złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
- Czyni je to liderem w skali kraju w tej dziedzinie - podkreśla Elżbieta Bieńkowska.
Do tej pory odbyły się cztery konkursy w ramach priorytetu VI RPOWŚ - "Zrównoważony rozwój miast".
Ich efektem było zawarcie 64 umów na projekty z zakresu rewitalizacji i mieszkalnictwa. Ogólna wartość tych projektów przekracza 1,8 mld zł. W opinii szefowej resortu rozwoju regionalnego stanowi to dowód prężnego działania podmiotów publicznych i prywatnych na rzecz wspierania rozwoju miejskich obszarów województwa. Wśród spektakularnych projektów wymienia ona m.in. adaptację budynku krytego basenu na potrzeby Rydułtowskiego Centrum Kultury.
- Na pochwałę zasługuje także fakt, że zarząd województwa śląskiego, jako jeden z pięciu w kraju, zdecydował o "przekształceniu" części spośród dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego środków na zwrotny instrument finansowy w postaci inicjatywy JESSICA, która pozwoli na szersze wykorzystanie środków na rewitalizację. Funkcjonowanie inicjatywy JESSICA to przede wszystkim możliwości dla inwestorów publicznych i prywatnych, którymi mogą być między innymi przedsiębiorstwa, miasta, spółki komunalne i wyższe uczelnie. Wdrożenie inicjatywy ułatwi także wykorzystanie instrumentów zwrotnych, które będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w przyszłym okresie programowania - argumentuje Elżbieta Bieńkowska.
Przypominając, że województwo śląskie jest jednym z pięciu, gdzie zapadły decyzje o przystąpieniu do inicjatywy JESSICA, minister akcentuje, iż środki przeznaczone na jej realizację w Polsce wynoszą ponad 257 mln euro, z czego 60 mln euro w województwie śląskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.