- Energetyka jądrowa to nie tylko budowa siłowni. To także stworzenie nowego sektora gospodarki opartego na najbardziej zaawansowanych technologiach i wykształceniu kadry o najwyższych kwalifikacjach - powiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska podczas trzeciego Walnego Zgromadzenia Platformy Technologicznej Zrównoważonej Energetyki Jądrowej (SNETP). Spotkanie odbyło się 29 listopada 2011 r. w Ministerstwie Gospodarki - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort.
- Zaktualizowana w lipcu 2011 r. prognoza zapotrzebowania na energię elektryczną do 2030 r. przewiduje wzrost zapotrzebowania na finalną energię elektryczną o prawie 40 proc. - powiedziała wiceminister Trojanowska. W jej opinii dla zaspokojenia rosnących potrzeb zużycia energii elektrycznej konieczne będzie zatem zwiększenie jej produkcji w oparciu o nowe źródła wytwórcze, w tym elektrownie jądrowe.
- Planując rozwój energetyki jądrowej, już teraz rozważamy kwestie gospodarki odpadami promieniotwórczymi - podkreśliła wiceminister Trojanowska. Przypomniała, że powołany przez Ministra Gospodarki międzyresortowy zespół prowadzi prace nad opracowaniem Krajowego planu postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, który określi cele i metody gospodarki odpadami w perspektywie kilkudziesięciu lat, a także wybór cyklu paliwowego dla polskiej energetyki jądrowej. - Wstępny projekt będzie gotowy w I kwartale 2012 r. - zaznaczyła.
Podkreśliła, że rozważane są plany dotyczące lokalizacji i budowy składowisk głębokich w wysadach solnych w ramach inicjatywy SALT CLUB. - Wstępne dane wskazują na możliwość budowy takiego składowiska na terenie Polski - dodała.
SNETP jest Platformą Technologiczną utworzoną przez przedsiębiorstwa oraz organizacje naukowe i organizacje wsparcia technicznego obsługujące administrację i organy regulacyjne w zakresie bezpieczeństwem jądrowego i ochrony radiologicznej.
Zadaniem uczestników konferencji SNETP jest pomoc w określeniu priorytetów badań w zakresie rozszczepienia atomu oraz otwarta wymiana informacji prowadząca do stworzenia Europejskiego Obszaru Badań w zakresie energii jądrowej. Badania te dotyczą:
- bezpieczeństwa elektrowni II i III generacji,
- zamkniętego cykl paliwowy i unieszkodliwiania odpadów powstałych z wypalonego paliwa w reaktorach prędkich IV generacji,
- kogeneracji energii cieplnej, w tym ciepła procesowego.
Organizatorem konferencji ze strony polskiej było niedawno utworzone na bazie działających w Świerku pod Warszawą instytutów nuklearnych - Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.