Ok. 300 osób z ponad 20 krajów weźmie udział w rozpoczynającym się w poniedziałek 28 listopada VI Forum Energetycznym (FE). Jednym z celów trzydniowej konferencji jest omówienie założeń wspólnej polityki energetycznej Unii Europejskiej.
Uczestnikami forum są politycy, przedstawiciele sektora biznesowego oraz środowisk eksperckich. W Sopocie pojawią się goście m.in. z Azerbejdżanu, Chin, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i USA. W drugim dniu konferencji swój udział zapowiedział minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski.
Jak poinformował Łukasz Ciuba z biura prasowego FE, w trakcie imprezy odbędzie się kilkanaście paneli dyskusyjnych.
Najważniejsze tematy obrad to m.in.
● "Gaz łupkowy: pomiędzy biznesem a polityką?",
● "Strategie rozwoju energetyki odnawialnej w Europie środkowo-wschodniej",
● "Integracja rynków energii elektrycznej w regionie Morza Bałtyckiego",
● "Energetyczna mapa drogowa Europy - w kierunku zintegrowanego rynku czy powrotu do narodowych strategii?";
● "Handel emisjami w UE a przyszłość gospodarek opartych na węglu - w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań" oraz
● "Potencjał inwestycyjny środkowoeuropejskiego rynku energetycznego".
Istotnym punktem programu forum będzie również dyskusja o przyszłości energii atomowej w Europie. Awaria elektrowni w japońskiej Fukushimie w marcu tego roku wywołała na świecie falę dyskusji o możliwości odejścia od energii nuklearnej.
- W Europie Włochy i Szwajcaria nałożyły moratorium na energię jądrową, natomiast Niemcy podjęły decyzję o wyłączeniu siedmiu najstarszych reaktorów jądrowych oraz o nieuruchamianiu ponownie reaktora Kruemmel. Ponadto nasz zachodni sąsiad planuje stopniowe wycofanie z użycia swoich pozostałych dziewięciu reaktorów w latach 2015-22 - przypomniał Ciuba.
W tym kontekście uczestnicy panelu będą się m.in. zastanawiać, czy rezygnacja z energii jądrowej przyczyni się do zwiększenia emisji CO2 i wzrostu cen energii oraz czy konsekwencje związane z wycofywaniem się przez rząd niemiecki z energii nuklearnej przełożą się na politykę innych państw europejskich?
W dyskusji poświęconej przyszłości energii atomowej w Europie swój udział zapowiedziała pełnomocnik rządu ds. polskiej energetyki jądrowej Hanna Trojanowska.
Organizatorem Forum Energetycznego jest Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Placówka ta powstała w 1993 r. w Warszawie i prowadzi działalność na rzecz współpracy pomiędzy państwami europejskimi, szczególnie Europy środkowej i wschodniej. Pierwsze Forum Energetyczne odbyło się w 2006 r. w Pradze, kolejne także w stolicy Czech. W latach 2008-09 impreza przeniosła się do Budapesztu. Gospodarzem ostatniego forum sprzed roku również był Sopot.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.