W siedzibie Oddziału KWK Bobrek-Centrum odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Porozumiewawczego dla miasta Bytomia powołanego 18 października 2011 r.
Posiedzeniu przewodniczył dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach, a udział w nim wzięli: prezydent oraz wiceprezydent Miasta Bytom, wiceprezes zarządu Kompanii Węglowej, dyrektorzy centrali, Centrum Wydobywczego Północ, kopalń Piekary i Bobrek-Centrum, przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń , Zakładu Górniczego EKO-PLUS, Centralnej Pompowni Bolko w Bytomiu oraz Wyższego Urzędu Górniczego.
Na posiedzenie zostali zaproszeni także eksperci Instytutu Techniki Budowlanej oraz Głównego Instytutu Górnictwa.
24 listopada przedmiotem obrad były następujące zagadnienia:
• przebieg eksploatacji górniczej w II i III kwartale 2011 r.,
• zamierzenia eksploatacyjne kopalń w najbliższym półroczu,
• sprawozdania kopalń z realizacji napraw szkód górniczych w 2011 r.,
• bieżące problemy w zakresie ochrony powierzchni terenu i usuwania szkodliwych skutków działalności górniczej.
Szczególną uwagę poświęcono kwestii ustalenia okoliczności i przyczyn uszkodzenia obiektów, położonych na terenie Bytomia-Karbia przy ulicach: Falistej, Pocztowej i Technicznej oraz realizacji działań zmierzających do docelowego naprawienia szkód.
Ponadto omówiono problem odwadniania niecek bezodpływowych powstałych na terenie miasta, finansowanego przez KW, SRK i miasto Bytom, które ponadto odpowiada za stronę techniczno-organizacyjną przedsięwzięcia, a także sprawę zwrotu kosztów zabezpieczeń budowanej obwodnicy Bytomia.
W granicach administracyjnych Bytomia węgiel wydobywają obecnie dwie kopalnie należące do Kompanii Węglowej:
• ZG Piekary,
• KWK Bobrek-Centrum.
Eksperci ITB oraz GIG omówili metodę "inwentaryzacji eksperckiej" wykonanej przez ITB dla obiektów budowlanych w rejonie przewidywanych wpływów planowanej eksploatacji w 2012 roku.
W bieżącym roku, w ciągu trzech kwartałów kopalnie Kompanii Weglowej wydobyły spod Bytomia łącznie blisko 1,4 mln t węgla (w 2010 r. wydobyto 2,2 mln ton węgla). W ciągu 10 miesięcy tego roku Kompania Węglowa naprawiła szkody górnicze o łącznej wartości 33,8 mln zł, podczas gdy w 2010 r. na naprawy szkód górniczych, które wystąpiły w Bytomiu kosztowały 9,1 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Do Górnika. Możliwe że KWK Sosnica-Makoszowy została spisana na straty już dawno temu w jednej z licznych strategi KW. Czytając wiele informacji z dziedziny górnictwa nasówa się jeden wniosek że pod Gminą Gierautowice fedruje jeszcze KWK Knurów i KWK Budryk i te kopalnie nie mają problemów z Gminą , radnymi oraz nabyciem gruntów. Należy zastanowić się nad możliwym sztucznym stwarzaniem tych problemów przez KW bo może to być nowy sposób likwidacji kopalń (Urząd górniczy nie wyda zgody na fedrowanie no to likwidujemy Kopalnie). A winą obarczy się radnych złe ustawy "przeciwpowodziowe" , zły plan zagospodarowania i całą reszte towarzystwa
tam gdzie chodzi o ZG Piekary to prezes Uszko jeździ i walczy jak lew bo Dyrektorem Kopalni jest jego kolega który nie sprawdził się jako Dyrektor Centrum Zachód pan Jan Stokłosa. Panie prezesie a może by pan pojechał do gminy Gierałtowice i tam byś się wykazał w rozmowie z radnymi.