Od retrospekcji Uli Paschedaga z Caterpillar Global Mining na temat stosowania strugowej techniki wydobycia oraz przeglądu jej dzisiejszego stanu rozpoczęła się w Bogdance merytoryczna część konferencji "Nowe spojrzenie na technikę i technologię eksploatacji cienkich pokładów węgla".
Pierwszą sesję spotkania z cyklu International Mining Forum zdominowały jednak wystąpienia gospodarzy i reprezentantów Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Eksploatację cienkich pokładów techniką strugową Bogdanka rozpoczęła w marcu ubiegłego roku. Siedem miesięcy później osiągnęła - w swoich warunkach geologiczno-górniczych - rekordowy w skali światowej poziom 16,8 tys. ton urobku na dobę. Jeszcze wcześniej kompleksy strugowe wróciły do kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej - Zofiówki, a następnie Jas-Mosu.
Ze stanem obecnym i perspektywami rozwoju tej techniki w LW Bogdanka zapoznał uczestników konferencji wiceprezes spółki, Zbigniew Stopa. Po nim dotychczasowe doświadczenia i dalsze plany w zakresie jej stosowania zarysował wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Andrzej Tor. Obie prezentacje przedzieliło wystąpienie Davida Xianguanga Tanga, ilustrujące doświadczenia z eksploatacji zautomatyzowanych systemów strugowych w chińskim konsernie Tiefa.
Eksploatacja cienkich pokładów węgla z zastosowaniem nowej generacji techniki strugowej jest najnowocześniejszym, innowacyjnym rozwiązaniem, wpływającym bezpośrednio na efektywność ekonomiczną i surowcową branży wydobywczej. Jak szacują naukowcy, tylko w Polsce niskie pokłady węgla stanowią około 30-35 proc. wszystkich zasobów tego paliwa.
Przez ostatnie dziesięciolecia rezygnowano z ich wybierania z powodów technicznych i finansowych. Zostały bezpowrotnie stracone. Mimo to eksperci oceniają, że wielkość krajowych złóż, które zalegają jeszcze w niskich pokładach, może sięgać nawet miliarda ton. Ich wydobycie z zastosowaniem nowoczesnych technik i technologii, w tym kompleksów strugowych, to nie tylko sięgnięcie po dodatkowe zasoby surowcowe. To również wymierne efekty ekonomiczne i środowiskowe. Na powierzchnie wydobywanych jest bowiem znacznie mniej odpadów wymagających późniejszej, kosztownej utylizacji.
W galerii: Konferencja "Nowe spojrzenie na technikę i technologię eksploatacji cienkich pokładów węgla" 24 listopada 2011 (Zdjęcia Krystian Krawczyk - nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.