Firma Talisman Energy, globalny producent ropy naftowej i gazu, zamierza w 2012 r. zainwestować w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce kilkadziesiąt milionów dolarów - poinformował w czwartek 24 listopada dyrektor generalny Talisman Energy Polska Tomasz Maj.
W przyszłym roku firma zamierza przeprowadzić w Polsce na swoich koncesjach dwa odwierty.
- W tym roku zaczęliśmy pierwszy odwiert, w okolicach miejscowości Lewino w okolicy Gdańska. (...) Wyniki będą znane na wiosnę 2012 r. - zapowidział. Głębokość odwiertu pod Lewinem to 3-4 tys. metrów.
Firma posiada w Polsce trzy koncesje na poszukiwania gazu łupkowego - Gdańsk W, Braniewo i Szczawno. Jak dodał, prace poszukiwawcze prowadzone będą wraz z firmą San Leon, z którą Talisman Energy zawarła w 2010 r. umowę o współpracy.
Firma Talisman Energy jest globalnym producentem ropy naftowej i gazu. Działa przede wszystkim w Ameryce Północnej, na terenie Morza Północnego i Azji Południowo-Wschodniej. Spółka powstała w 1992 roku i ma siedzibę w kanadyjskim mieście Calgary w stanie Alberta. Jest notowana na giełdach papierów wartościowych w Toronto i Nowym Jorku.
Grupa San Leon jest międzynarodową grupą przedsiębiorstw, zajmujących się poszukiwaniami, wydobyciem i przeróbką ropy naftowej i gazu w Irlandii, we Włoszech, Maroku, Holandii oraz Ameryce Północnej. Spółka została założona w 1995 roku. W październiku 2007 roku zakupiła pierwsze aktywa w sektorze wydobywczym - w Maroku. Siedzibą spółki jest Dublin. Od września 2008 roku notowana jest na giełdzie w Londynie.
W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.
W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.