W zabrzańskim Muzeum Górnictwa Węglowego rozpoczęło się dziś (24 listopada) seminarium "Technoversum. Industrialne dziedzictwo niematerialne i rewitalizacja przemysłowych obszarów miejskich". Jutro będzie kontynuowane w cechowni nieczynnej od kilku miesięcy kopalni Mysłowice. Honorowy patronat nad konferencją sprawuje minister rozwoju regionalnego, Elżbieta Bieńkowska.
W zamyśle organizatorów - Międzynarodowego Centrum Dokumentacji i Badań nad Dziedzictwem Przemysłowym dla Turystyki w Zabrzu i Katowickiego Holdingu Węglowego - seminarium ma sprzyjać wieloaspektowemu spojrzeniu na procesy rewitalizacji obszarów przemysłowych, stanowiących integralną część przestrzeni śląsko-zagłębiowskich miast. Jego uczestnicy zastanawiają się zwłaszcza nad takim wykorzystaniem pogórniczej spuścizny, by stała się czynnikiem pobudzającym rozwój regionu, poprawę jego infrastruktury technicznej i społecznej, a więc jednocześnie zmianę na lepsze jakości życia mieszkańców oraz podniesienie atrakcyjności na nowo zagospodarowanych terenów.
To wielowarstwowe spojrzenie gwarantuje już sam skład uczestników seminarium. Są wśród nich prezydenci Zabrza i Mysłowic, naukowcy z wyższych uczelni Katowic, Krakowa i Opola, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, finansiści i muzealnicy. Przedstawią już zrealizowane i przygotowywane projekty rewitalizacyjne terenów poprzemysłowych na terenach między innymi kopalń Gliwice, Michał, Siemianowice, Gottwald, Katowice, Saturn i Mysłowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.