Małgorzata Kawińska, która od 10 lat mieszka w Holandii, została milionowym turystą, który w tym roku odwiedził kopalnię soli w Wieliczce. Po zabytkowych podziemiach oprowadził ją Skarbnik. Milionowa turystka otrzymała solną rzeźbę, kosmetyki na bazie soli oraz voucher o wartości 2 tys. zł, który będzie mogła zrealizować, wybierając do końca przyszłego roku spośród oferowanych przez kopalnię atrakcji.
- Niesamowita niespodzianka! Jestem w Wieliczce pierwszy raz. Do tej pory wygrałam tylko raz: w Lotto, ale symboliczną sumę - mówiła podekscytowana pani Małgorzata. Pochodzi z Podkarpacia, jednak od 10 lat mieszka w Holandii. Do Polski przyjechała z przyjacielem Holendrem, któremu postanowiła pokazać swój kraj. - Od samego początku jednym z punktów tej podróży była kopalnia w Wieliczce. Planowaliśmy zwiedzanie, ale nie sądziłam, że czeka nas aż taka niespodzianka.
Tegorocznego milionowego gościa powitał prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka SA Kajetan d’Obyrn. - Milion zwiedzających zanotowaliśmy zatem ponad miesiąc wcześniej niż przed rokiem. W przyszłym roku mamy nadzieję witać milionowego turystę dużo wcześniej, otwieramy bowiem "Szlaki nowej przygody" - nową trasę, która pokaże zupełnie inne oblicze wielickiej kopalni.
Były gratulacje i fanfary. Nazwisko Kawińska trafiło na karty pamiątkowej księgi zwiedzających, dołączając tym samym do takich sław jak Chopin, Matejko, Piłsudski, Wałęsa, Bush, de’Vito, Palin.
Podziemną Wieliczkę tłumnie odwiedzają zarówno Polacy, jak turyści zagraniczni. W 2011 najliczniejszą grupą obcokrajowców byli Brytyjczycy. - Przyjechało ich tu 48,5 tys. - wyjaśnia Kajetan d’Obyrn. - Na drugim miejscu znaleźli się Niemcy z liczbą 35,2 tys. odwiedzających, na trzecim zaś Włosi 33,9 tys. turystów. W pierwszej piątce są również Francuzi i Koreańczycy. Kopalnię odwiedzili też mieszkańcy tak egzotycznych zakątków Ziemi jak np. Rwanda, Indie, Kuwejt, Vanuatu.
W mijającym roku wieliccy przewodnicy 49 proc. grup oprowadzili w języku polskim. Najpopularniejszym językiem obcym był angielski - aż 55 proc. zagranicznych grup zorganizowanych wybrało ten język podczas zwiedzania podziemi. W sumie od roku 1945 wielicką kopalnię zwiedziło już 36 mln turystów z Polski i zagranicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.