W Katowicach 14 listopada wręczono nagrody Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla najlepszych placówek upowszechniających wiedzę o tym, czym jest, czym może być ekologia w codziennym życiu. Laureatem konkursu "Eko Edu" został Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej prowadzony przez Nadleśnictwo Wisła. Wśród wyróżnionych znalazło się Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
- Laureatów i wyróżnionych Biuro Funduszu wybrało spośród 24 placówek zgłoszonych do konkursu - wyjaśnia Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach. - To pasjonaci promujący i zachęcając innych do codziennych zachowań przyjaznych środowisku i przyrodzie.
Zwycięzca konkursu, Ośrodek Edukacji Ekologicznej dyplom za I miejsce (i 30 tys. zł) otrzymał za:
• opracowanie przewodnika - "Zielonej Książki Beskidzkiej 5" promującego pięć atrakcyjnych górskich gmin;
• stworzenie arboretum (ogrodu prowadzonego w celach badawczych) z gatunkami roślin charakterystycznymi dla flory Beskidu Śląskiego;
• ekoedukację dzieci poprzez Autorską Szkółkę Malarską Iwony Konarzewskiej;
• edukacyjną ścieżkę przyrodniczą "Malinka" ciągnącą się wzdłuż potoku o tej samej nazwie;
• prowadzenie zajęć warsztatowo-integracyjnych dla osób niepełnosprawnych.
Drugie miejsce (i 15 tys. zł) przyznano Mobilnemu Centrum Edukacji Ekologicznej, którego projekty popularyzujące wiedzę o środowisku naturalnym i przyrodzie adresowane są do szkół. Dyplom z zajęcie III miejsca (i również 15 tys. zł) trafił do Ośrodka Edukacji Ekologicznej - Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie.
Wyróżniono cztery instytucje. Każda z nich otrzymała, oprócz okolicznościowego dyplomu, także czek na 10 tys. złotych. Nagrody te dostali:
• Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim;
• Leśna Izba Edukacji działająca przy Nadleśnictwie Siewierz;
• Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie;
• Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
To ostanie otrzymało wyróżnienie za autorski program "Tydzień Ziemi". Przekazuje on rzetelną wiedzę o stanie środowiska naturalnego, o tym, jak rozwiązuje się współcześnie tzw. problemy ekologiczne i wreszcie o tym, jak propagować wiedzę o ochronie środowiska. Muzeum w ramach realizacji tego programu, w jego osiemnastu edycjach, przeprowadziło, m.in., 159 konkursów, 49 wystaw i ok. tysiąca przeróżnych spotkań, prelekcji, warsztatów itp.
Laureatom i wyróżnionym portal nettg.pl serdecznie gratuluje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.