Pogoda za oknem sprawiła, że na dobre zapomnieliśmy już o wakacjach. Rok szkolny rozkręcił się pełną parą. Część tegorocznych absolwentów gimnazjów rozpoczęła więc dalszą edukację w szkołach ponadgimnazjalnych.
Blisko pół tysiąca, bo aż 460 spośród nich, zdecydowało się wybrać ścieżkę, na końcu której czeka na nich tytuł technika górnika i wizja pracy w kopalni lub też kontynuacja drogi naukowej na którejś z górniczych uczelni wyższych.
Dodatkowo 400 osób rozpoczęło edukację w szkołach zawodowych, również przygotowujących do pracy w górnictwie. Gdzie w naszym województwie można zdobywać takie techniczne wykształcenie?
- Jeśli chodzi o osoby chcące zdobyć tytuł technika górnika, kształcą się oni w 32 szkołach średnich na terenie województwa śląskiego - wyjaśnia Anna Wietrzyk, rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach. - Dodatkowo działają też technika uzupełniające i szkoły policealne. W sumie szkół wszystkich typów, które kształcą w tym zawodzie, jest 81.
Jednym z ośrodków, gdzie dorośli absolwenci szkół zawodowych mogą uzyskać wykształcenie techniczne, jest Kompanijny Ośrodek Szkolenia w Knurowie. Co ważne, rodzaj ukończonej szkoły zawodowej nie ma w tym przypadku znaczenia. Absolwent, po pozytywnym zaliczeniu sześciu semestrów, otrzymuje świadectwo ukończenia szkoły średniej, które umożliwia mu przystąpienie zarówno do egzaminu maturalnego, jak również do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Wygląda więc na to, że śląskie kopalnie o niedobór przyszłej kadry pracowniczej raczej martwić się nie muszą. W sumie bowiem w zawodzie górnika w technikach kształci się obecnie ok. 4500 uczniów, a w szkołach zawodowych ok. 1650. Nie można przy tym zapomnieć o tych, którzy górniczą wiedzę rozwijają na studiach wyższych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.