Pełnomocnik Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA skierował do spółek OAO Gazprom i OOO Gazprom Export wniosek o wszczęcie postępowania arbitrażowego przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie - poinformowała portal nettg.pl Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy spółki. Przedmiotem postępowania jest zmiana obecnie obowiązujących warunków cenowych w rozliczeniach dostaw gazu.
PGNiG rozpoczęło negocjacje dotyczące obniżki cen gazu oraz zmiany warunków cenowych ze spółką Gazprom Export ponad pół roku temu. Formalny wniosek został wysłany w kwietniu 2011 roku. Rozmowy prowadzone z rosyjskim partnerem nie przyniosły jednak akceptowalnych przez PGNiG wyników. Dlatego PGNiG zdecydowało się, tak jak inne firmy europejskie, skorzystać z przysługujących możliwości prawnych.
Przedmiotem postępowania jest zmiana obecnie obowiązujących warunków cenowych w rozliczeniach dostaw gazu na polski rynek realizowanych w oparciu o kontrakt długoterminowy na dostawę gazu zawarty dnia 25 września 1996 roku pomiędzy PGNiG a spółkami Gazprom i Gazprom Export. Zgodnie z zapisami kontraktu, w przypadku braku porozumienia stron w ciągu sześciu miesięcy od daty formalnego rozpoczęcia renegocjacji cen, każda ze stron ma prawo przekazać sprawę do sądu arbitrażowego w Sztokholmie.
Postępowanie prowadzone będzie zgodnie z zasadami UNICITRAL Arbitration Rules. Zgodnie z procedurą strona wnioskująca o arbitraż powinna poinformować o tym drugą stronę listem poleconym, podając nazwisko arbitra i przedmiot sporu. W ciągu 30 dni od otrzymania listu druga strona powinna wybrać i wskazać drugiego arbitra. Obaj arbitrzy, w ciągu 30 dni od ich wybrania, powinni wskazać Przewodniczącego Arbitrażu. Arbitraż podejmuje decyzje większością głosów.
Działania zmierzające do obniżenia cen gazu z kontraktów długoterminowych zostały podjęte także przez inne czołowe spółki europejskie. PGNiG liczy na osiągnięcie porozumienia pozwalającego na zakup gazu po cenach odzwierciedlających warunki kształtujące europejski rynek gazu.
Rozpoczęcie procedury arbitrażowej nie oznacza zamknięcia rozmów na płaszczyźnie handlowej. PGNiG liczy, że będzie możliwe ich kontynuowanie z rosyjskim partnerem.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.