- Zastosowanie metanu w energetyce jest korzystne nie tylko dla gospodarki, ale wspiera również walkę ze zmianami klimatu. Dlatego warto rozwijać technologie związane z wykorzystaniem tego gazu w energetyce - powiedział wiceminister gospodarki Marcin Korolec otwierając konferencję Global Methane Initiative. Spotkanie odbyło się w dniach 12-14 października 2011 r. w Krakowie - dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort gospodarki.
Wiceminister Korolec podkreślił znaczenie metanu jako źródła czystej energii. - Wykorzystanie tego gazu przyczynia się do wzrostu gospodarczego, ochrony środowiska oraz poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Dzięki pracom Global Methane Initiative rozwijamy innowacyjne możliwości jego zastosowania - stwierdził. W trakcie krakowskiej konferencji GMI rozmowy przebiegały w 4 grupach tematycznych dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi, rolnictwa, ropy i gazu oraz węgla.
Wiceszef resortu przypomniał, że GMI stwarza także potencjał dla dwustronnej i regionalnej współpracy. - Członkami GMI są zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. Rozmowa w takim gronie to doskonała okazja do osiągnięcia celów polityki klimatycznej - powiedział wiceminister gospodarki.
Global Methane Initiative jest międzynarodowym partnerstwem powołanym do życia w 2004 r. (do 2010 r. działającym jako Partnerstwo Methane to Markets). Obecnie należy do niego 40 krajów, a także ponad 1000 organizacji publicznych i prywatnych. Polska dołączyła do GMI w 2007 r. Konferencja w Krakowie jest jednym z wydarzeń towarzyszących Polskiej Prezydencji w UE.
Realizacja działań GMI obejmuje pozyskiwanie metanu z:
- kopalń węgla,
- składowisk odpadów (gaz składowiskowy) i gospodarki ściekowej,
- instalacji gazowych i naftowych,
rolnictwa.
Działania GMI koncentrują się na ekonomicznie efektywnych sposobach odzysku metanu i wykorzystywania go jako źródła czystej energii. Ich realizacja przyczynia się do: wzrostu gospodarczego dzięki powtórnemu wykorzystaniu odpadów metanowych, ochrony środowiska, przez poprawę jakości powietrza, poprawy bezpieczeństwa energetycznego.
W Polsce działania Global Methane Initiative realizowane są przez wyznaczone urzędy i instytucje. Do ich koordynacji wyznaczone zostało ministerstwo gospodarki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.