Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, była gościem zorganizowanego 3 października w Warszawie forum "Polska Efektywna Energetycznie". Przygotowana przez miesięcznik gospodarczy Nowy Przemysł impreza była zarazem inauguracją ogólnopolskiej kampanii "Polska Efektywna Energetycznie".
Zainaugurowana 3 października kampania informacyjna ma przyczynić się do wzrostu świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści biznesowych i środowiskowych, wynikających z efektywnego wykorzystania energii w firmach. Forum "Polska Efektywna Energetycznie" skierowane było samorządów, przedsiębiorstw komunalnych, dostawców mediów energetycznych; a także przedsiębiorstw - od małych do dużych.
Dyskusja, której celem było poszerzenie wiedzy o korzyściach płynących z wydajnego użytkowania energii, dotyczyła przede wszystkim:
• efektywności energetycznej w Polsce i w Europie,
• dobre praktyk w zakresie kształtowania efektywności energetycznej w polskich realiach,
• narzędzi pomagające zwiększać efektywność energetyczną.
Eksperci, wywodzący się spośród naukowców i przedstawicieli izb gospodarczych oraz przemysłowych, dyskutowali o efektywności energetycznej realizowanej w Polsce porównując ją do praktyk stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej. Wiele kontrowersji wzbudziły na przykład krajowe rozwiązania prawne wspierające efektywność energetyczną, wciąż jeszcze - zdaniem panelistów - odbiegające od oczekiwań i współczesnych wyzwań stojących przed środowiskami gospodarczymi.
Uczestnicy konferencji stwierdzili, że nadal dużo rezerw w zakresie oszczędzania energii tkwi w budownictwie, zwłaszcza na etapie projektowania niskoenergetycznych budynków oraz stosowanych przy ich powstawaniu technologii.
Prezes Gabriela Lenartowicz, mówiąc o finansowych możliwościach wspierania efektywności energetycznej, zwracała uwagę na konieczność wypracowania mechanizmów finansowych skłaniających ludzi dobudowania w energooszczędnych technologiach.
- Katowicki Fundusz jest szczególny, z uwagi na specyfikę regionalną w największym stopniu finansujemy ochronę powietrza i atmosfery, czyli projekty związane z efektywnością energetyczną - wyjaśniała Gabriela Lenartowicz.
Prezes Lenartowicz dużo uwagi poświęciła idei budownictwa niskoenergetycznego. Co prawda nowe domy niskoenergetyczne będą musiały powstać obowiązkowo po 2020 roku, ale już teraz trzeba kreować modę i potrzebę oszczędzania energii. Będzie to łatwiejsze, jeśli efektywność ekologiczna zostanie powiązana ściśle z ekonomiczną, a ochrona klimatu i środowiska będzie odczuwana materialnie przez każdego, kto zainwestuje w nowoczesne budownictwo i przemysł. Przypomnijmy, że WFOŚiGW w Katowicach - jako jedyna tego rodzaju instytucja w kraju - już wdrożył razem z Bankiem Ochrony Środowiska pilotażowy program dofinansowania budowy niskoenergetycznych obiektów...
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.