W czwartek 13 października uczestnicy międzynarodowej konferencji "Kluczowe problemy górnictwa w Unii Europejskiej" zapoznają się z polskim górnictwem w praktyce. Ostatni dzień konferencji to wyjazdy studyjne do naszych kopalń. Podsumowano wstępnie wcześniejsze dwa dni obrad plenarnych.
Zgodnie z zapowiedziami po opracowaniu wniosków przez ekspertów przekazane zostaną one do Kancelarii Premiera. Co wynika z obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele kilku górniczych państw Unii Europejskiej oraz Rosji i Ukrainy?
Siłą rzeczy w konferencji dominowały problemy górnictwa polskiego, acz wiele z nich jest wspólnych dla branży i poza Rzeczpospolitą. Oto niektóre z najważniejszych tez...
● Dotychczasowe metody przeciwdziałania wypadkom przy pracy w górnictwie wydają się już niewystarczające. Prawdopodobnie wyczerpały swoje możliwości, ponieważ od 2006 roku stale wzrasta liczba wypadków powodowanych błędem człowieka, czyli czynnikiem ludzkim.
● Poprawa wskaźników wypadkowości musi być priorytetem w działalności decydentów politycznych, przedsiębiorców, nadzoru górniczego, związków zawodowych i SIP-owców. Nie może być priorytetu ekonomii i zadań produkcyjnych nad życiem i zdrowiem górnika. Wzrost efektywności i poprawa bezpieczeństwa musi być jedną operacją decyzyjną, a to wymaga radykalnej zmiany dotychczasowego systemu zarządzania zakładami górniczymi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.