W czwartek 13 października uczestnicy międzynarodowej konferencji "Kluczowe problemy górnictwa w Unii Europejskiej" zapoznają się z polskim górnictwem w praktyce. Ostatni dzień konferencji to wyjazdy studyjne do naszych kopalń. Podsumowano wstępnie wcześniejsze dwa dni obrad plenarnych.
Zgodnie z zapowiedziami po opracowaniu wniosków przez ekspertów przekazane zostaną one do Kancelarii Premiera. Co wynika z obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele kilku górniczych państw Unii Europejskiej oraz Rosji i Ukrainy?
Siłą rzeczy w konferencji dominowały problemy górnictwa polskiego, acz wiele z nich jest wspólnych dla branży i poza Rzeczpospolitą. Oto niektóre z najważniejszych tez...
● Dotychczasowe metody przeciwdziałania wypadkom przy pracy w górnictwie wydają się już niewystarczające. Prawdopodobnie wyczerpały swoje możliwości, ponieważ od 2006 roku stale wzrasta liczba wypadków powodowanych błędem człowieka, czyli czynnikiem ludzkim.
● Poprawa wskaźników wypadkowości musi być priorytetem w działalności decydentów politycznych, przedsiębiorców, nadzoru górniczego, związków zawodowych i SIP-owców. Nie może być priorytetu ekonomii i zadań produkcyjnych nad życiem i zdrowiem górnika. Wzrost efektywności i poprawa bezpieczeństwa musi być jedną operacją decyzyjną, a to wymaga radykalnej zmiany dotychczasowego systemu zarządzania zakładami górniczymi.
● Górnictwo bezpieczne i efektywne musi się opierać na trzech podstawowych filarach: nowoczesnych technologiach, organizacji i zasobach ludzkich. Oznacza to, że konieczne będą inwestycje zmierzające do wdrożenia systemu identyfikacji i monitoringu przemieszczania się ludzi pod ziemią oraz funkcjonowania maszyn i urządzeń.
● Każdy górnik musi być zaangażowany w poprawę standardów bezpieczeństwa. Konieczna jest poprawa jakości szkoleń i kształcenia.
● Górnictwo musi być przyjazne dla środowiska, a jego rozwój technologiczny musi uwzględniać aspekty środowiskowe.
● Węglowy potencjał jest w wielu krajach coraz mniejszy, dlatego jednym z najważniejszych problemów współczesnego górnictwa jest racjonalność wykorzystania złóż.
● Przyjazne górnictwo będzie lepiej postrzegane społecznie, ale wymaga to od branży szybkiego reagowania na zmiany i aktywnej postawy wobec szkód górniczych.
● Kluczowym wyzwaniem górnictwa w dzisiejszym czasach jest również pozyskanie społecznej akceptacji dla prowadzonej działalności górniczej. By to osiągnąć należy położyć większy nacisk na prowadzenie otwartej komunikacji z otoczeniem społecznym i otwarty kontakt z mieszkańcami. Jest to warunkiem górnictwa nowoczesnego i przyjaznego.
● Służby ratownictwa górniczego różnych krajów podejmują coraz szerszą współpracę czego przykładem jest powołanie w z inicjatywy CSRG Międzynarodowego Zespołu ds. Ratownictwa. 29 maja 2001 r. Porozumienie podpisało 10 krajów. Zapraszamy do wejścia w skład Zespołu Rosję.
● Niezbędny jest dalszy rozwój współpracy między służbami ratownictwa górniczego a pozostałymi służbami tj. Państwową Strażą Pożarną. Współpraca CSRG z policją i systemem ratownictwa powinna być rozwijana i wymaga regulacji prawnych...
Konferencja zwołano z inicjatywy Zygmunta Łukaszczyka, wojewody śląskiego. Zorganizowali ją:
● Śląski Urząd Wojewódzki,
● Wyższy Urząd Górniczy,
● Główny Instytut Górnictwa,
● Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego SA.
Patronat nad obradami objęła Polska Prezydencja 2011, Parlament Europejski oraz Ministerstwo Gospodarki. Partnerami w organizacji Konferencji byli: Jastrzębska Spółka Węglowa SA, KGHM Polska Miedź SA, Kompania Węglowa SA, Południowy Koncern Węglowy SA, Węglokoks SA oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Urząd Miasta Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.