Spełnia wszystkie wymagania wynikające z dyrektyw Unii Europejskiej w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Jest też przygotowywany do współpracy z instalacją CCS, posiadając status CCS Ready. Najnowocześniejszy blok energetyczny w Polsce pracuje już w bełchatowskiej elektrowni. 28 września został oficjalnie oddany do użytku.
- To wielki dzień dla naszej gospodarki, energetyki i biznesu. Polska energetyka oparta jest w 95 procentach na węglu, dlatego za jeden ze swoich priorytetów powinna przyjąć promowanie rozwoju czystych technologii węglowych. Bez inwestowania w nie trudno będzie sprostać wymogom europejskiego pakietu klimatycznego i planom wdrażania energetyki zeroemisyjnej. Dlatego budowa bloku 858 MW w elektrowni w Bełchatowie ma tak ogromne znaczenie. Ta inwestycja i zdobyte podczas jej realizacji doświadczenia będą miały niebagatelne znaczenie dla kolejnych projektów tego typu, zaś sam blok, dzięki zaawansowaniu technologicznemu, stanowi wyznacznik nowych standardów w polskiej energetyce - mówił podczas uroczystości przekazania bloku Tomasz Zadroga, prezes zarządu PGE Polska Grupa Energetyczna.
Kilka godzin przed ceremonią otwarcia elektrownię Bełchatów odwiedził premier Donald Tusk.
- Bezpieczeństwa energetycznego nie realizuje się poprzez ciągłe mówienie o tym, ale poprzez konkretne inwestycje - podkreślił premier.
Blok "pod klucz"
Blok 858 MW, pracujący w elektrowni Bełchatów, to największa jednostka wytwórcza w historii polskiej energetyki. Opalany węglem brunatnym eksploatowanym z pobliskiej kopalni odkrywkowej, osiąga sprawność netto na poziomie 42 proc. Blok wybudowało w systemie "pod klucz" konsorcjum firm Alstom Power. Jest on obecnie podłączony do stacji Trębaczew, zlokalizowanej w gminie Działoszyn w starostwie pajęczańskim. Zadanie wyprowadzenia mocy z bloku 858 MW do stacji Trębaczew realizowało konsorcjum firm, którego liderem był Zakład Wykonawstwa Sieci Elektrycznych Rzeszów. Założenia techniczno-konstrukcyjne budowy linii uwzględniały najnowsze wymagania projektowe oraz środowiskowe. Linia przebiega przez teren ośmiu gmin: Kleszczów, Kluki, Rząśnia, Szczerców, Siemkowice, Rusiec i Kiełczygłów, obejmując obszar 2225 działek, należących zarówno do osób fizycznych, jak i prawnych.
Łączne nakłady na inwestycję wyniosły ok. 830 mln euro i stanowią część projektu obejmującego modernizację 10 bloków elektrowni Bełchatów, na łączną kwotę około 1 mld 600 mln euro.
- Tak ogromne i ważne inwestycje jak ta w Bełchatowie realizują spółki, których kluczowym akcjonariuszem jest skarb państwa. Polityka budowania silnych polskich podmiotów w sektorach elektroenergetycznych ma sens. Ta inwestycja poprawia w znacznym stopniu bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju - podkreślił obecny podczas uroczystości Aleksander Grad, minister skarbu.
Jak dodał, polski sektor energetyczny stoi obecnie przed poważnymi wyzwaniami. Unia Europejska dąży do przestawienia się z gospodarki wysokoemisyjnej na niskoemisyjną.
- Inwestycje w przemyśle energetycznym muszą być bardziej efektywne. Nowy, wykorzystujący czyste technologie węglowe blok w elektrowni w Bełchatowie jest dowodem na to, że możemy sprostać tym wyzwaniom - akcentował szef resortu skarbu.
Oszczędny i ekologiczny
Oprócz zastosowania technologii podwyższania sprawności bloku, takich jak regeneracja nisko i wysokoprężna oraz międzystopniowe przegrzewanie pary, w bloku 858 MW zastosowano dodatkowo nadkrytyczne parametry pary, nowoczesne układy łopatkowe turbiny oraz układ odzysku ciepła ze spalin. Właśnie dzięki tym zabiegom sprawność brutto bloku 858 MW w warunkach nominalnych ma przekraczać 42 proc.
Warto wiedzieć, że bełchatowska elektrownia, jest największą konwencjonalną elektrownią nie tylko w Polsce, ale i Europie. Wchodzi w skład spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, jednego z sześciu koncernów największej firmy energetycznej w kraju - PGE Polska Grupa Energetyczna. Moc znamionowa wszystkich bloków elektrowni wyniesie w br. łącznie 5354 MW, a po przeprowadzeniu modernizacji bloków 7-12 zostanie powiększona o dalsze 120 MW, by ostatecznie, w roku 2015 r. osiągnąć łączną moc 5474 MW. Ponadto, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, przewidywane jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 600 tys. t rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.