W stolicy Turcji od 12 września trwa XXII Międzynarodowy Kongres Górniczy. Jego hasłem przewodnim są innowacje i wyzwania.
Jak mówił w rozmowie z portalem nettg.pl przed wyjazdem do Istambułu prof. Józef Dubiński, prezydent Światowego Kongresu Górniczego, polska delegacja prezentuje na kongresie referaty dotyczące bezpieczeństwa pracy, a szczególnie zagrożeń górniczych.
- Turcja jest krajem, w którym w ostatnim ćwierćwieczu wydarzyło się kilka poważnych katastrof związanych z wybuchami metanu, dlatego ta tematyka, mimo niezbyt imponującego wydobycia węgla kamiennego, interesuje gospodarzy kongresu szczególnie. Osobiście przedstawię przygotowany w GIG referat zamawiany dotyczący globalnych problemów technicznych i środowiskowych związanych z metanem, a więc ze zwalczaniem zagrożenia oraz pozyskiwaniem i zagospodarowaniem metanu. O tych problemach będzie także mówił referat przygotowany przez delegację chińską. Inne polskie referaty dotyczyć będą między innymi zagrożenia tąpaniami czy wpływu sejsmiczności indukowanej działalnością górniczą na powierzchnię - mówił profesor.
Poprzedni, XXI Światowy Kongres Górniczy, odbył się we wrześniu 2007 roku w Krakowie. Przez uczestników został uznany za jeden z najlepiej zorganizowanych kongresów w ich historii. Inicjatorem organizacji światowych kongresów był Polak, profesor Bolesław Krupiński.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.