Tydzień Kultury Beskidzkiej (TKB) trwa w kilku miejscowościach, w tym w Żywcu, Wiśle i Szczyrku. Organizatorem wydarzenia jest Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej. Festiwal przyciągnie blisko 100 zespołów, które zaprezentują bogactwo folkloru z różnych regionów Polski i świata.
TKB będzie się odbywał między 26 lipca i 3 sierpnia w Żywcu, Wiśle, Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu, a także w Istebnej, Ujsołach, Jabłonkowie na Zaolziu i w Bielsku-Białej.
Będzie osiem estrad Tygodnia Kultury, pięć dużych, trzy małe, a także wydarzenia towarzyszące: liczne korowody, wystawy, warsztaty. TKB będzie wypełniony muzyką, śpiewem, tańcem, sztuką i beskidzkimi smakami. Na pięciu głównych estradach przez niemal całe dnie i wieczory odbywać się będą koncerty, potańcówki, korowody uliczne, jarmarki, warsztaty, wystawy i animacje.
To właśnie w Wiśle odbywać się będzie jeden z festiwalowych konkursów — 34. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (30 lipca – 2 sierpnia) — z udziałem kilkunastu zespołów z trzech kontynentów.
Zaplanowano mnóstwo koncertów, mnóstwo wydarzeń dodatkowych oprócz korowodów. Do tego konkursy, m.in. konkurs na najszwarniejszego (najurodziwszego — PAP) górola w Wiśle.
Po ubiegłorocznej przerwie wydarzenie wraca do wiślańskiego amfiteatru. W mieście do soboty powstawał mural pod hasłem: Wisła domem wielu kultur.
W Szczyrku trwa Festiwal Wielkich Serc Fundacji Braci Golec, wspierającej lokalne młode talenty w rozwijaniu muzycznych pasji i poznawaniu miejscowej tradycji.
Z TKB stowarzyszone są na stałe trzy imprezy. W tym roku będą to ich kolejne edycje: 30. Festyn Istebniański w Istebnej (26-27 lipca), 47. Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach (z widowiskowym paleniem stosów i ognisk; 2-3 sierpnia) oraz 78. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu (1-3 sierpnia). Pojedyncze koncerty Tygodnia odbywają się też w Bielsku-Białej.
Polski folklor ma prezentować na TKB ok. 80 zespołów z województw śląskiego i małopolskiego, a także dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego i wielkopolskiego.
Z zagranicy dotrzeć mają natomiast goście z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji, Cypru Północnego, Czarnogóry, Czech, Finlandii, Hiszpanii, Japonii, Meksyku, Portugalii, Rumunii i Serbii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.