Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny to wizytówka województwa. Czy wiesz, że siedzibę ma w Koszęcinie? A konkretnie w pałacu otoczonym pięknym parkiem. Te obiekty warto zwiedzić przy okazji wyprawy na Jurę. Tym bardziej, że do 27 lipca odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. W niedzielę (27 lipca) w ramach obchodów Święta Śląska pod patronatem marszałka województwa Wojciecha Saługi w zespole pałacowo - parkowym na godz. 12.00 zaplanowano Kolorowy Dzień Folkloru, a o 15.00 – koncert dla dzieci.
Koszęcin to duża, blisko 4,5-tysięczna miejscowość gminna, położona kilka kilometrów na wschód od Lublińca. Pierwsza wzmianka historyczna o niej pochodzi z 1275 roku. Mówiono wtedy o osiedlu mieszkalnym, okrążonym błotnymi stawami i bagnami, porośniętymi wikliną, a wikliniarstwo stanowiło główne zajęcie mieszkańców tych terenów. Do czasów przedchrześcijańskich odsyła nas legenda, wspominająca księcia Gosława Koszeńskiego i jego córkę Przesławę - znaną dziś z opowieści o Białej Damie.
Tu Marysieńka czekała na Sobieskiego
Siedzibą właścicieli z Koszęcina był drewniany zamek. Spłonął na początku XVII w. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanej kaplicy i pałacu, którą zakończył Filip von Rauthen. Za czasów panowania na koszęcińskim zamku Mikołaja Filipa von Rauthena gościł tu Jan III Sobieski wraz z dworem, a jego żona Marysieńka rezydowała w pałacu, gdy król udał się pod Wiedeń na wyprawę przeciw Turkom.
U schyłku XVII w. majątek trafił w ręce rodziny Sobków. Po 1774 roku władała nim hrabina von Dyhern, by w 1798 r. pałac znów przejęła korona cesarska. Od wiosny 1805 do stycznia 1945 roku posiadłość była własnością książęcego rodu Hohenlohe-Ingelfingen. Ludwik Filip von Hohenlohe – Ingelfingen rozpoczął w 1829 roku przebudowę pałacu w stylu późnoklasycystycznym. W takim kształcie zachował się on do dziś. Ceglany i otynkowany obiekt po rozbudowach zachowany w kształcie podkowy.
- Ma dwie lub miejscami trzy kondygnacje, dachy czterospadowe i siodłowe. Główna, 23-osiowa fasada znajduje się od strony zachodniej i ozdobiona jest centralnym ryzalitem z trójkątnym przyczółkiem. Przy zbiegu skrzydła północnego i południowego znajduje się neogotycka kaplica z czworoboczną wieżą. Elewacje są skromnie dekorowane pilastrami i boniowaniem. Wewnątrz zachowały się częściowo pierwotne sklepienia, kominki czy fragmenty sztukaterii – informuje portal slaskie.travel.pl.
Zabytek kategorii pierwszej
Ocalały malowidła ścienne i niektóre elementy wystroju sal oraz epitafia nagrobne mieszczące się w kaplicy. Ostatni właściciel pałacu, Karol Gotfried, wyemigrował do Austrii, gdzie zmarł bezpotomnie.
Pałac w Koszęcinie zaliczony został do I kategorii zabytków. Jest to jeden z największych w Polsce zespołów pałacowych z okresu neoklasycyzmu. Najpiękniejsze – zachodnie skrzydło – mieści Salę Balową i wychodzący na park taras, a także tzw. Salę Zieloną, w której zachował się empirowy, okrągły piec kaflowy. Nieczynna od 1945 r. kaplica pałacowa pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej i Świętych Męczenników Dionizego i Witalisa w 2001 r. została wyremontowana, stając się kameralną salą koncertową „Śląska”, gdyż od 1953 r. pałac jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
W pałacowych salach odbywają się zajęcia artystyczne, koncerty kameralne i imprezy okolicznościowe, w zabytkowych wnętrzach mieszczą się biura instytucji. Chór i orkiestra Zespołu mogą przyjmować tu swoją publiczność, dając kameralne koncerty okolicznościowe podczas imprez organizowanych w siedzibie „Śląska”.
Zasiądź na profesorskiej ławeczce
W obrębie zespołu pałacowo – parkowego znajduje się także Pawilon im. Elwiry Kamińskiej oraz Dom Pracy Twórczej im. Adolfa Dygacza. Tam też udostępniono dla zwiedzających Izbę Pamięci Zespołu „Śląsk”.
Na dziedzińcu pałacu od 2006 roku stoi „ławeczka profesorska” - pomnik Stanisława Hadyny, założyciela Zespołu i jego wieloletniego dyrektora, kompozytora, dyrygenta, muzykologa i pisarza. Profesor wita zwiedzających, siedząc na ulubionej ławeczce, pali fajkę i trzyma w ręku nuty słynnej pieśni „Helokanie”.
Pałac otacza park krajobrazowy, założony w połowie XIX wieku. Wiele okazów to pomniki przyrody. Rosną tu lipy drobnolistne, kasztanowce, klony i buki zwyczajne, jawory, jesiony wyniosłe i dęby szypułkowe.
Zespół Śląsk - znają go wszyscy
1 lipca 1953 r. Stanisław Hadyna wraz z Elwirą Kamińską stworzyli solidne podstawy współczesnego kunsztu artystycznego „Śląska”, który jest zespołem artystycznym o ogromnych możliwościach wykonawczych, występującym nie tylko na wielkich światowych scenach, lecz także w miejscowościach na co dzień pozbawionych dostępu do wartościowych propozycji kulturalnych. Nadrzędną ideą jego działania jest ukazywanie bogactwa kultury śląskiej na tle spuścizny innych regionów kraju.
Ponadstuosobowy skład to chór, balet i orkiestrę. „Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, dał ponad 8 tysięcy koncertów dla ponad 26 milionów widzów. Obecnie w repertuarze jest kilkanaście różnorodnych form artystycznych – od wielkich widowisk, pokazujących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej. W swoim dorobku Zespół ma także kilkanaście płyt, w tym 11 wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska”– wydawnictwa, będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Pięć z nich posiada status Złotej, jedna - Platynowej Płyty.
Zespół jest prężnie działającą instytucją kultury. Aktywnie funkcjonuje w procesach dynamicznych przemian i rozwoju współczesnej kultury, wspierając jej gospodarkę kreatywną. Porusza się w sferze tradycji kultury regionalnej i narodowej, dając dowody doskonałej adaptacji do wymogów współczesnego rynku muzycznego. W ramach programowej działalności edukacyjnej doskonali wiedzę dzieci, młodzieży i nauczycieli o bogactwie artystycznym regionu. Poprzez działania edukacyjne i stwarzanie warunków do żywego kontaktu z regionalnym dorobkiem kulturowym, zajmuje się jego promocją.
W ramach Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej, działającego od 2005 roku - obecnie Działu Edukacji, zrealizowano wiele wartościowych projektów edukacyjnych o zasięgu międzynarodowym. Liczne konferencje, spotkania integracyjne, szkolenia, koncerty edukacyjne, warsztaty wokalno-taneczne dla szkół, wycieczki, Letnia Szkoła Artystyczna (nauka tańców narodowych i ludowych, tańca współczesnego oraz warsztaty wokalne), Śląskie bez Granic - Międzynarodowe Dni Folklorystyczne, Regionalny Przegląd Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny - to tylko niektóre aktywności Działu Edukacji.
Sfinansowano ze środków budżetu Województwa Śląskiego
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.