Powstaje cyfrowy model sieci Energi-Operatora. Tworzony w ramach projektu Digital Twin model, wykorzystujący AI, ma pomóc m.in. w sterowaniu dynamicznym systemem dystrybucyjnym wraz ze źródłami odnawialnymi - poinformowała spółka zależna Energi z Grupy Orlen.
Według Energi-Operatora, opracowywany tam “cyfrowy bliźniak“ sieci będzie wirtualnym odwzorowaniem infrastruktury dystrybucyjnej spółki, która obejmuje blisko 200 tys. km linii elektroenergetycznych, ponad 60 tys. stacji transformatorowych, a także przeszło 3 mln liczników zdalnych.
“Odwzorowane zostaną właściwości, stan i zachowanie poszczególnych rzeczywistych obiektów, z uwzględnieniem ich otoczenia i wzajemnego oddziaływania, z dokładnością sięgająca od dużych stacji i linii wysokiego napięcia aż po pojedyncze przyłącza i liczniki“ - wyjaśniła Energa-Operator, informując w czwartek o realizowanym projekcie.
Spółka podkreśliła, że cyfrowy model ma wykorzystywać AI m.in., “aby coraz lepiej przewidywać i odtwarzać oddziaływania różnych zdarzeń w świecie rzeczywistym“.
W ocenie Energi-Operatora projekt Digital Twin pozwoli np. na lepsze prognozowanie ilości energii produkowanej przez odnawialne źródła energii, obciążeń sieci, zapotrzebowania na energię, ale też efektów planowanych inwestycji czy przyłączeń. Zdaniem spółki znacznie skróci się czas przygotowywania projektów, ekspertyz, wydawania decyzji i obsługi użytkowników sieci.
“Mamy nadzieję, że taki energetyczny Matrix zrewolucjonizuje m.in. obszar zarządzania majątkiem sieciowym i inwestycji. Będziemy np. mogli zobaczyć, jak działałaby sieć z uwzględnieniem odcinków, które powstaną za kilka lat, albo wtedy, gdy pewne elementy infrastruktury ulegną awarii czy przeciążeniu“ - poinformował prezes Energi-Operatora Robert Świerzyński, cytowany w komunikacie spółki.
Jak wspomniał, spółka posiada już dane oraz systemy, które w znacznym stopniu odwzorowują poszczególne aspekty działania sieci elektroenergetycznej i umożliwiają sterowanie jej pracą. “Teraz chcemy je rozbudować i zunifikować ich dostęp do danych, aby tworzyły kompleksowy cyfrowy obraz naszej infrastruktury i działalności oraz otoczenia, które nie jest statyczne, ale w którym można przeprowadzać różnorodne symulacje zdarzeń, tak jakby miały miejsce w rzeczywistości“ - dodał prezes.
Kierownik realizowanego w spółce projektu Digital Twin dr inż. Sławomir Noske zaznaczył, że podstawą “cyfrowego bliźniaka“ będą wysokiej jakości zintegrowane dane oraz zastosowanie rozwiązań AI. “Taka zmiana oznacza przejście na wyższy poziom digitalizacji zapewniającej szeroki i elastyczny dostęp do informacji potrzebnych wewnątrz przedsiębiorstwa, jak i w naszym otoczeniu“ - stwierdził.
Noske zwrócił uwagę, że system energetyczny oparty o rozproszone odnawialne źródła “wymaga od operatorów jak najefektywniejszego wykorzystania posiadanych zasobów, optymalizacji rozwoju sieci pod kątem potrzeb użytkowników, a także gotowości do współpracy z całym rynkiem energii“.
Projekt Digital Twin, jak podkreśliła Energa-Operator, wpisuje się we wspólne działania operatorów europejskich systemów dystrybucyjnych oraz przesyłowych, które podejmowane są w ramach ENTSO-E - Europejskiego Stowarzyszenia Operatorów Sieci Przesyłowych i EU DSO Entity - Stowarzyszenia Europejskich Operatorów Sieci Dystrybucyjnych, a ich cele jest przygotowanie wirtualnego zobrazowania sieci elektroenergetycznej na obszarze całej Unii Europejskiej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.