Coal India uruchomi ponownie 32 kopalnie, aby zaspokoić zapotrzebowanie miejscowego rynku na energię. Gigant węglowy z Indii nie tylko reaktywuje stare kopalnie. Planuje także nowe projekty. Spółka spodziewa się bowiem, że produkcja węgla będzie rosła w tempie 6-7 proc. rocznie, osiągając poziom 1,5 mld ton do 2030 roku.
Państwowa spółka Coal India postanowiła uruchomić na nowo 32 zamknięte kopalnie. Co więcej obecnie przygotowuje się do uruchomienia jeszcze w tym roku pięciu nowych kopalni. Decyzja o reaktywacji zapadła, ponieważ zapotrzebowanie na energię w Indiach przewyższa obecne możliwości infrastruktury do pozyskiwania energii odnawialnej.
W 2024 roku węgiel nadal stanowił podstawę hinduskiego miksu energetycznego, zasilając 74 procent produkcji energii elektrycznej. Podczas gdy prognozy rządowe wskazują, że liczba ta spadnie do 55 procent do 2030 roku i 27 procent do 2047 roku, węgiel nadal pozostaje kluczowym paliwem okresu przejściowego dla Indii.
13 mld dolarów to za mało
W ostatnim czasie Indie zwiększyły inwestycje w energię słoneczną i wiatrową. Jednak źródła odnawialne nie osiągnęły jeszcze skali wymaganej do wspierania rosnącego zużycia energii w kraju. Według firmy badawczej Ember pomimo inwestycji w czystą energię z OZE w wysokości 13 miliardów dolarów w zeszłym roku, to wciąż o wiele za mało. Jak szacują eksperci – Indie potrzebują aż 68 mld rocznie, by osiągnąć cel 500 GW zielonej mocy do 2030 roku.
75 procent całkowitego zapotrzebowania kraju na węgiel
Coal India posiada obecnie 310 kopalń, które zaspokajają około 75 procent całkowitego zapotrzebowania kraju na węgiel. Spółka spodziewa się, że produkcja węgla będzie rosła w tempie 6-7 proc. rocznie, osiągając poziom 1,5 mld ton do 2030 roku.
Według danych rządowych, zużycie energii w Indiach rośnie z miesiąca na miesiąc. Największym konsumentem jest przemysł (49 proc.), potem gospodarstwa domowe i transport. Prognozy wskazują, że do 2050 roku zużycie energii w kraju może się podwoić.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.