Unikatowe jodłowe bory i reliktowe gatunki chroni nowy rezerwat Bliżyńskie Lasy Naturalne, obejmujący blisko 3 tys. ha Puszczy Świętokrzyskiej. To największy rezerwat utworzony w Polsce od ponad 20 lat - podkreślił wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała.
Podpisanie aktu powołania odbyło się we wtorek w centrum Geonatura Kielce. Rezerwat obejmuje fragment Lasów Suchedniowskich i ma chronić m.in. naturalne zbiorowiska boru jodłowego, stanowiska modrzewia polskiego oraz rzadkie gatunki mchów, grzybów i bezkręgowców.
- To pierwszy tak duży rezerwat, który powołujemy w zasadzie od 22 lat. Pokazujemy, że można chronić przyrodę systemowo - powiedział wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała. Przypomniał, że o utworzenie rezerwatu apelowało ponad 150 naukowców.
Teren nowego rezerwatu wyróżnia się nie tylko wyjątkową bioróżnorodnością, ale i wartością naukową. Występuje tu m.in. rzadki chrząszcz - poza Puszczą Białowieską i Knyszyńską, jedynym znanym siedliskiem tego gatunku są właśnie Bliżyńskie Lasy. Znajdują się tu też naturalne populacje modrzewia polskiego, z egzemplarzami liczącymi ponad 200 lat.
- To obszar o ogromnym znaczeniu przyrodniczym - zaznaczyła Anna Ronikier-Dolańska, zastępczyni Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Dodała, że powierzchnia rezerwatu - blisko 3 tys. ha - czyni go piątym co do wielkości w Polsce. - Taka skala daje stabilność systemu i skuteczniejszą ochronę przed zagrożeniami zewnętrznymi - powiedziała.
Rezerwat będzie dostępny dla mieszkańców i turystów - nie zostanie wyłączony z ruchu turystycznego.
Dorożała przypomniał, że ochrona przyrody to również sposób na adaptację do zmian klimatu. - W Lasach Państwowych realizowany jest projekt małej retencji w 151 nadleśnictwach za ponad pół miliarda złotych. Naturalne zbiorniki wody, jak te na terenie rezerwatów, są ważnym elementem strategii przeciwdziałania suszy i poprawy bezpieczeństwa m.in. żywnościowego - podkreślił.
Powstanie rezerwatu ma także wymiar systemowy. Dzięki nowym przepisom jednostki samorządu terytorialnego mogą liczyć na subwencję ekologiczną - finansowe wsparcie w zamian za objęcie określonych terenów ochroną przyrodniczą.
- To konkretna premia dla gmin i powiatów. Subwencja ekologiczna to realne wsparcie dla samorządów, które chronią przyrodę - zaznaczył wiceminister.
Bliżyńskie Lasy Naturalne mają pełnić także funkcję zaplecza naukowego - jako obszar referencyjny dla badań nad naturalnymi procesami w dużych kompleksach leśnych. Występujący na tym terenie typ lasu - jodłowy bór wyżynny - to unikat w skali Polski. Takie ekosystemy leśne stanowią zaledwie 0,2 proc. powierzchni ogólnej gruntów leśnych w Polsce.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.