Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach powołał Centrum Ekonomii Zmian Klimatu. To inicjatywa badaczy katowickiej uczelni, która koncentruje się na rozwoju zielonej gospodarki. - Transformacja regionu nie może odbywać się kosztem mieszkańców - mówiła podczas inauguracji Marzena Czarnecka, minister przemysłu.
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zorganizował piątą edycję projektu „Ekonomia bez granic”. Tegoroczne wydarzenie odbywało się pod hasłem „Sprawiedliwa transformacja w centrum uwagi”.
Konferencję, która trwała od 21 do 23 maja otworzył wykład inauguracyjny „Węglowe dziedzictwo a przyszłość regionu - jak rozumieć transformację?” dr. hab. Adama Drobniaka, prof. UE, dziekana Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Transformacji Regionów.
- Sprawiedliwa transformacja to złożony temat, decydenci zwracają uwagę na dziedzictwo przemysłowe. Jeśli pochodzimy z regionów o industrialnej przeszłości, istotnym jest, by to zauważyć i docenić. Fakt ten jest nie tylko ciężarem, który obarcza nasz region, jest to też dziedzictwo, z którego wyrosły całe pokolenia. Kopalnie i huty dawały pracę i stabilność rzeszom ludzi i warto o tym pamiętać - podkreślał prof. Adam Drobniak. - Drugą kwestią jest mieszkalnictwo. W ramach sprawiedliwej transformacji należałoby się skupić na rewitalizacji budynków, na tym, by oddać je mieszkańcom, przystosować, zadbać o ich otoczenie. Kolejną rzeczą jest partycypacja. Sprawiedliwa transformacja zakłada, że wszystkie decyzje i działania powinny być konsultowane ze społeczeństwem. Nie tylko z reprezentantami społecznymi, ale w szczególności z tymi najbardziej zainteresowanymi - górnikami, hutnikami, młodzieżą - wyliczał.
Podczas katowickiej konferencji odbyła się też inauguracja Centrum Ekonomii Zmian Klimatu. Jest to inicjatywa badaczy Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Centrum koncentruje się na rozwoju zielonej gospodarki, inwestycjach w nowe i zielone technologie wspierających neutralność klimatyczną.
Przy powołaniu uczelnianego Centrum była obecna także minister przemysłu Marzena Czarnecka.
- Cieszę się podwójnie - po pierwsze z faktu powołania Centrum, a po drugie z tego, że jego siedziba znajduje się właśnie w Katowicach. Mam nadzieję, że działalność Centrum przyczyni się do tego, by żyło nam się lepiej tutaj, w naszym regionie. U podstaw wszystkich działań związanych z transformacją leżą ekonomia i finanse. Bez ekonomii nie jesteśmy w stanie skutecznie realizować tych zmian - tłumaczyła minister Czarnecka. - W Katowicach jednak nie kończy się na środkach finansowych - chodzi również o głęboką transformację regionu. Ta transformacja nie może jednak odbywać się kosztem mieszkańców. Przykład Wałbrzycha, gdzie likwidacja wszystkich zakładów przemysłowych nastąpiła jednocześnie, pokazuje, że takie podejście niesie za sobą długofalowe, negatywne skutki. Po 30 latach od tamtych wydarzeń, miasto wciąż odczuwa ich reperkusje. Dlatego tak ważne jest, byśmy zadali sobie pytanie: jak przeprowadzić tę transformację w sposób społecznie akceptowalny, ekonomicznie możliwy i jak najmniej obciążający dla naszego regionu - podkreślała minister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.