Przedstawiciele nadzoru górniczego, przedsiębiorcy i eksperci dyskutują o ważnych sprawach dla branży

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W Wiśle dyskutują o nowych kompetencjach Prezesa WUG, technikach i technologiach górniczych oraz bezpieczeństwie pracy

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+28 Zobacz galerię

Galeria
(31 zdjęć)

Prezes Wyższego Urzędu Górniczego będzie odpowiedzialny za monitorowanie oraz egzekwowanie przestrzegania unijnych przepisów metanowych. Obowiązujące w Unii Europejskiej od 4 sierpnia 2024 r. regulacje obejmują emisje metanu pochodzące z sektora ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla. To m.in. o tych sprawach dyskutowano w trakcie XXV Konferencji „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie”, która rozpoczęła się 20 maja w Wiśle.

Prezes WUG będzie także odpowiedzialny za nadzór nad dokładnością pomiarów, monitorowaniem oraz raportowaniem emisji metanu. Zgodnie z wymaganiami unijnego rozporządzenia, do 5 sierpnia 2025 r. państwa członkowskie muszą ustanowić oraz opublikować wykazy odwiertów i zamkniętych podziemnych kopalń węgla. O pracach nad odrębną ustawą wdrażającą do systemu prawa polskiego szczegóły dotyczące stosowania unijnego aktu, w tym szczególnie kompetencje Prezesa WUG, jakie uzyskał w związku z nowymi zadaniami przedstawiła Małgorzata Waksmańska, dyrektor Departamentu Prawnego Wyższego Urzędu Górniczego.

Dr inż. Robert Hildebrandt, zastępca dyrektora KD Barbara w Mikołowie (GIG), przyznał , że zmniejszenie emisji metanu do atmosfery stanowi obecnie jeden z priorytetów w strategii działań przedsiębiorców górniczych.

- W ślad za tą potrzebą w GIG-PIB KD Barbara prowadzone są badania nad technologią utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego VAM za pomocą instalacji podziemnej VAMPIRE, w której energia z procesu katalitycznego utleniania metanu wykorzystywana jest do chłodzenia wyrobisk górniczych – wskazał.

O narzędziach poprawiających bezpieczeństwo pracy w przodkach ścianowych, na przykładzie kopalń JSW, wspomniał Tomasz Kuchta, dyrektor Biura Optymalizacji Procesów JSW.

- Eksploatacja ścianowa – jak mówił - jest kluczowym ogniwem procesu produkcji węgla polskich kopalń. Dla bezpiecznej eksploatacji ścianowej kluczowe jest zapewnienie stateczności stropu i ociosu przodka ścianowego. Realizowane w JSW działania i projekty mają na celu niedopuszczanie do obwałów skał stropowych, które potencjalnie mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa załóg.

Duże zainteresowanie towarzyszyło prezentacji poświęconej wpływom skrępowanych warunków eksploatacji na zagrożenie tąpaniami w kopalniach węgla kamiennego.

- Poziom zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami w polskich kopalniach węgla kamiennego wynika w dużej mierze z prowadzenia robót górniczych w trudnych i skrępowanych warunkach geologiczno-górniczych. Coraz większa głębokość eksploatacji, sąsiedztwo zaburzeń sedymentacyjnych i tektonicznych, a także rejony oddziaływania zaszłości eksploatacyjnych, często są przyczyną występowania wysokoenergetycznych wstrząsów niejednokrotnie skutkujących odprężeniami i tąpnięciami. Do wzrostu zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami może również dochodzić przy współwystępowaniu zagrożenia wodnego, zwłaszcza gdy odwodnienie zbiorników wodnych, w tym niżej zalegających warstw skalnych może przyczynić się do ujawnienia lub zwiększenia aktywności sejsmicznej górotworu – mówił dr hab. inż. Zbigniew Burtan, prof. AGH.

Wskazał również na wpływ odwadniania górotworu na poziom sejsmiczności w rejonie likwidowanych zbiorników wodnych.

O roli szkoleń pracowników mówiła Agnieszka Szczygielska dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy BIP. Prelegentka potwierdziła, że warto korzystać z nowoczesnych narzędzi, jakimi są innowacyjne szkolenia VR w zakresie bezpieczeństwa pracy, pierwszej pomocy, ochrony przeciwpożarowej.

- Badania jednoznacznie potwierdzają wysoką skuteczność tego rodzaju szkoleń w wirtualnej rzeczywistości, nie tylko w dziedzinie BHP, podnoszą bowiem sprawność wykonywania przez pracowników wielu procesów – potwierdziła Agnieszka Szczygielska.

Tegoroczna edycja wydarzenia została objęta patronatem honorowym Ministra Przemysłu Marzeny Czarneckiej.

Warto wiedzieć, że konferencja „Problemy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w polskim górnictwie” odbywa się od 1999 r. i ma charakter cykliczny. Głównym jej celem jest przedstawienie aktualnych zagadnień i podejmowanych działań na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa pracy w różnych obszarach polskiego górnictwa. Podczas konferencji od lat są prezentowane rozwiązania istotnych problemów górnictwa dotyczące m.in.: bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie, górniczych zagrożeń naturalnych i technicznych, bezpieczeństwa powszechnego, nowoczesnych maszyn i urządzeń górniczych czy też kwalifikacji i kształcenia kadr w przemyśle wydobywczym.

Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, Wyższy Urząd Górniczy oraz Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy w Katowicach.

Tegoroczna edycja wydarzenia została objęta patronatem honorowym Ministra Przemysłu Marzeny Czarneckiej. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje Trybuna Górnicza i portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.