14,2 tys. odbiorców energii elektrycznej zmieniło sprzedawcę w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025 r. - wynika z opublikowanych we wtorek danych Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 8 tys. spośród nich to gospodarstwa domowe.
Liczba zmian sprzedawcy wzrosła o 73 proc. w stosunku do IV kwartału 2024 r. Jak jednak zauważa URE, liczba zmian sprzedawcy w pierwszym kwartale każdego roku jest z reguły większa niż w pozostałych kwartałach. Wielu odbiorców decyduje się bowiem na zmianę sprzedawcy z początkiem roku kalendarzowego, a tegoroczne dane potwierdzają ten trend. W stosunku do I kwartału 2024 r. liczba zmian spadła o 27 proc.
8082 zmian sprzedawcy nastąpiło w grupie taryfowej G, czyli wśród gospodarstw domowych. Według ostatnich opublikowanych danych, 30 czerwca 2024 r. 63,77 proc. gospodarstw domowych kupowało energię elektryczną w oparciu o umowy z ofertami, których cenniki zatwierdza Prezes URE. Pozostałe 36,23 proc. korzystało z ofert wolnorynkowych.
Liczba zmian sprzedawcy energii w grupach taryfowych A, B i C, z których korzystają firmy wyniosła w I kwartale br. 6118. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2024 r. to ponad dwukrotny wzrost, ale w zestawieniu z analogicznym okresem ubiegłego roku odnotowano spadek o 42 proc.
Od 2007 r., kiedy w Polsce wprowadzono możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, z prawa tego skorzystało ponad milion odbiorców, z czego ponad 792 tys. to odbiorcy w gospodarstwach domowych, a ponad 264 tys. to odbiorcy grup taryfowych A, B i C.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.