Jastrzębska Spółka Węglowa opublikowała 14 maja raport, w którym informuje, iż w związku z wydarzeniami w ruchu Szczygłowice, do którego doszło w styczniu 2025 r., spółka identyfikuje prawdopodobieństwo aktualizacji wysokości ujętych odpisów.
"Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej informuje, iż zakończone zostały analizy głównych przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości bilansowej aktywów, zgodnie z postanowieniami MSR 36 Utrata wartości aktywów" - informuj spółka w opublikowanym raporcie.
Spółka podaje dalej, iż "w związku z zaistniałymi wydarzeniami w dniu 22 stycznia 2025 roku w kopalni Knurów-Szczygłowice ruch Szczygłowice, gdzie doszło do zapalenia metanu, w wyniku którego zaszła konieczność otamowania zagrożonego rejonu, co wpłynęło na zmniejszenie zakładanego wolumenu produkcji, JSW identyfikuje prawdopodobieństwo aktualizacji wysokości ujętych odpisów".
22 stycznia w ruchu Szczygłowice doszło do zapalenia się metanu. Zarząd spółki przekazał tydzień później o podjęciu uchwały dotyczącej wystąpienia siły wyższej, poinformował też, iż przewiduje utratę wolumenu produkcji w 2025 r. w wysokości ok. 800 tys. ton.
Zaznaczono też w raporcie, że szacunki liczbowe będą kalkulowane zgodnie z postanowieniami MSR 36, a o wynikach testów spółka poinformuje odrębnym raportem bieżącym.
Dokonanie odpisów aktualizujących wartość majątku KWK Knurów-Szczygłowice zostanie uwzględnione w śródrocznym skróconym jednostkowym sprawozdaniu finansowym JSW oraz w śródrocznym skróconym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Kapitałowej JSW za okres 3 miesięcy zakończony 31 marca 2025 r.
Jak podaje spółka, aktualizacja odpisów na utratę wartości bilansowej będzie mieć niegotówkowy wpływ na wysokość wyniku operacyjnego JSW oraz Grupy Kapitałowej (bez wpływu na sytuację płynnościową spółek i Grupy Kapitałowej JSW).
JSW jest największym producentem węgla koksowego i znaczącym producentem koksu w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą m.in. trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia ponad 32 tys. osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.