Zapewnienie ochrony i bezpieczeństwa energetycznego w basenie Morza Bałtyckiego zapowiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przed nieformalnym spotkaniem ministrów ds. energii krajów UE. Dodała, że efektem tego ma być podpisanie stosownego dokumentu.
“Wczoraj w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się niezwykle ważne spotkanie ministrów państw z basenu Morza Bałtyckiego. Rozmawialiśmy o współpracy w zakresie zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa energetycznego właśnie na Morzu Bałtyckim, gdzie systematycznie mamy do czynienia z różnymi incydentami, gdzie musimy budować naszą odporność, gdzie musimy podejmować współpracę i efektem tego będzie podpisanie dziś dokumentu, który da kolejny krok we wzmacnianiu tej współpracy“ - powiedziała Hennig-Kloska.
Dodała, że podczas spotkania prowadzona będzie dyskusja na temat przygotowania Ukrainy i Mołdawii pod kątem spójności ich przepisów prawa energetycznego z przepisami unijnymi.
Wtorek to drugi i ostatni dzień nieformalnego spotkania ministrów ds. energii krajów UE, organizowanego w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Tematami spotkania są odbudowa ukraińskiej infrastruktury energetycznej i przygotowania do zimy w Ukrainie i Mołdawii, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez lepszy dostęp do kluczowych czystych technologii. W tej drugiej części uczestniczyć będzie również dyrektor wykonawczy Międzynarodowej Agencji energetycznej Fatih Birol.
Przed spotkaniem unijny komisarz ds. energii i mieszkalnictwa Dan Joergensen przypomniał, że w zeszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła “mapę drogową“, która przewiduje całkowitą rezygnację z importu rosyjskiego gazu i ropy.
“Nie damy się więcej szantażować przez Rosję i nie pozwolimy na traktowanie surowców energetycznych jako broni przeciwko nam, a także nie będziemy pośrednio napełniali wojennej skarbonki Putina“ - podkreślił.
Komisarz dodał, że rezygnacja z importu nośników energii z Rosji jest kluczowa zarówno dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej, a także stanowi wyraz solidarności z Ukrainą.
Joergensen odniósł się również do ewentualnych amerykańsko-rosyjskich ustaleń dotyczących wznowienia w przyszłości eksportu rosyjskich surowców energetycznych do UE. “Przedstawiliśmy jasny sygnał, że w przyszłości nie zamierzamy importować z Rosji ani jednej molekuły. Mapa drogowa jasno zapowiada koniec zależności energetycznej od Rosji“ - zaznaczył.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.