Najbardziej wyczekiwana noc w muzealnym świecie zbliża się wielkimi krokami. W sobotę (17 maja) w województwie śląskim będzie można poznać realia pracy górników.
Wiele atrakcji podczas tegorocznej Nocy Muzeów czeka na odwiedzających w kopalni Wujek. Organizatorzy zapraszają m.in. na niecodzienną wizytę z przewodnikiem po specjalnie przygotowanym chodniku szkoleniowym oraz budynku ratownictwa górniczego. To jedyna taka okazja w roku, by zajrzeć za kulisy ratowniczej służby, która czuwa nad bezpieczeństwem pracowników kopalni – często w ekstremalnych warunkach.
Poza tym od godziny 14.00 będzie można zwiedzać wystawę stałą ŚCWiS – multimedialną ekspozycję o stanie wojennym i pacyfikacji kopalni Wujek. Na chętnych czekają także warsztaty plastyczne i drukarskie, spotkanie klubu gier historycznych podczas którego będzie można nauczyć się zasad różnych gier planszowych. Muzyczne akcenty zapewni koncert Kornelii Czerwiec – zwyciężczyni ubiegłorocznego VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki o Wolności oraz Orkiestry Górniczej KWK Wujek na placu przed pomnikiem-krzyżem.
Ostatnim punktem programu będzie wernisaż wystawy zdjęć Jana Czypionki przedstawiającej twarze górnictwa.
Na czas Nocy Muzeów cztery trasy dla gości przygotowało też Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Są to:
Dla zwiedzających udostępnione zostanie też CARBONEUM w Wieży Ciśnień, które będzie czynne od godz. 10:00 do 22:00. Więcej szczegółów TUTAJ.
Sporo do obejrzenia będzie również m.in. w Muzeum Śląskim w Katowicach. Organizatorzy zapraszają m.in. na "Byzuch u Ferdynanda", czyli oprowadzane po terenie zewnętrznym kompleksu. - W trakcie industrialnego spaceru poznamy jego przemysłową historię oraz odkryjemy tajemnice architektury muzeum - zapraszają przedstawiciele Muzeum Śląskiego.
Podczas Nocy Muzeów w Muzeum Śląskim będzie można też m.in.: dać się porwać niesamowitemu tańcowi z ogniem, posłuchać wiosennego koncertu, zobaczyć wystawy stałe i czasowe, wziąć udział w warsztatach tworzenia plakatu, warsztatach upcyklingowych czy pokazie rzemiosła, zajrzeć do pracowni konserwacji czy zobaczyć filmy o dziełach utraconych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.