Unijne rozporządzenie o surowcach krytycznych CRMA wyznaczyło kierunek wdrażania nowej polityki surowcowej, a także otworzyło kolejny rozdział w budowaniu europejskiego bezpieczeństwa w tym zakresie - ocenił wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Galos podczas wtorkowej konferencji w Krakowie.
We wtorek w krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej odbyła się międzynarodowa konferencja “Polityka Surowcowa UE“ organizowana w ramach sprawowania przez Polskę prezydencji w Radzie UE.
Jak zauważył w swoim wystąpieniu wiceminister klimatu i środowiska, główny geolog kraju Krzysztof Galos, krakowska konferencja, to miejsce na podsumowanie pierwszego roku wdrażania rozporządzenia UE dot. surowców krytycznych (CRMA - Critical Raw Materials Act).
- Wszyscy wiemy, że surowce krytyczne są fundamentem nowoczesnych technologii. Są niezbędne dla transformacji energetycznej, rozwoju elektromobilności i cyfryzacji. Niektóre z tych surowców są również ważne dla rozwoju przemysłu obronnego i kosmicznego, a także innowacyjnych wyrobów medycznych - wskazał wiceminister i podkreślił, że bez tych surowców rozwój zrównoważonej nowoczesnej europejskiej gospodarki nie jest możliwy.
Według niego pierwszy rok wdrażania CRMA to “rok intensywnej pracy, realnych decyzji i konkretnych efektów“.
- Dwa działania są - moim zdaniem - ważnymi przykładami tego, co do tej pory osiągnęliśmy. Pierwsze, to wybór strategicznych projektów dotyczących pozyskiwania strategicznych surowców, a drugie - pierwsze projekty krajowych programów eksploracji krytycznych surowców i zasobów - wyliczał Galos.
Jak dodał, pierwszy rok implementacji rozporządzenia dot. surowców krytycznych należy traktować jako swoisty fundament pod przyszłe działania i wdrażanie w życie konkretnych projektów.
Resort klimatu i środowiska - wskazał Galos - przygotował projekt krajowej ustawy wdrażającej CRMA, który będzie dalej procedowany przez rząd i parlament. Określi ona obowiązki różnych instytucji rządowych i państwowych w zakresie wdrażania zasad i obowiązków wynikających z unijnego rozporządzenia.
- Wszystkie te krajowe działania CRMA będą również ściśle powiązane z nową polską polityką surowcową, która zostanie przygotowana pod koniec tego roku - zapowiedział.
Według niego unijne rozporządzenie znacząco zmienia podejście do surowców krytycznych w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej.
- Musimy wspólnie pracować nad budową silniejszej, bardziej zrównoważonej gospodarki opartej na możliwie najpełniejszej integracji łańcuchów dostaw surowców krytycznych. Aby to zrobić, musimy również wzmocnić współpracę między krajami UE, ale także strategiczne partnerstwa z naszymi partnerami spoza Unii - wskazał główny geolog kraju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.