Działania dot. ochrony przyrody na gruntach prywatnych oraz umożliwienie m.in przetrzymywania gatunków inwazyjnych w azylach dla zwierząt przewiduje m.in. projekt noweli ustawy o ochronie przyrody, założenia którego opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Autorem projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Planowane zmiany obejmują cztery obszary: zasady funkcjonowania i tworzenia form ochrony przyrody, przepisy regulujące zasady funkcjonowania parków narodowych, monitoringu przyrodniczego ochrony dzikiego ptactwa oraz dzikiej fauny i flory (dyrektywa siedliskowa) oraz ochronę dzikiej flory i fauny regulowaną Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (“CITES“).
Nowelizacja ma m.in. doprecyzowć katalog zakazów wydawanych przez ministra właściwego do spraw środowiska w przypadku parków narodowych oraz Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska w przypadku rezerwatów przyrody. Doprecyzowano też zwolnienia z zakazów dla obszarów objętych ochroną krajobrazową, a także uregulowano kwestie dotyczące udostępniania rezerwatów przyrody.
Projektowana nowela dotyczy też wyznaczania oraz likwidacji parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu - zamiast uzgadniania rady gmin będą opiniowały uchwały w sprawie parków krajobrazowych oraz obszarów chronionego krajobrazu.
W projekcie dodano również przesłanki likwidacji form ochrony przyrody w przypadku utworzenia wyższych form jak park narodowy w przypadku parku krajobrazowego czy park narodowy albo park krajobrazowy w przypadku obszaru chronionego krajobrazu.
Przewidziano możliwość sporządzenia planu ochrony dla obszaru chronionego krajobrazu, a także zmiany w zakresie planów ochrony.
Projekt ma doprecyzować też kwestie dotyczące przekazywania list obszarów Natura 2000, a także zmiany w zakresie wyznaczania obszarów Natura 2000 w drodze aktu krajowego. Zgodnie z projektem ustawy właściwość w tym zakresie przeniesiono na regionalnych dyrektorów ochrony środowiska.
Zgodnie z projektem noweli w azylu dla zwierząt będą mogły być przetrzymywane, oprócz gatunków CITES, gatunków chronionych i gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, także inwazyjne gatunki obce. Projekt przewiduje także rozszerzenie katalogu podmiotów, które mogą dofinansowywać leczenie, rehabilitację zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt, a także funkcjonowanie takich obiektów. Zmiany obejmują też kwestie odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta gatunków chronionych pod kątem “racjonalizacji odpowiedzialności Skarbu Państwa“.
Wprowadzono możliwości nakładania sankcji administracyjnej w związku z naruszeniem zakazów obowiązujących w formach ochrony przyrody.
W projekcie zawarto też będą przepisy dotyczące realizacji działań związanych z ochroną przyrody na gruntach prywatnych, a także szereg zmian w przypadku wykonywania obowiązków wynikających z art. 60 ust. 2 i art. 60a ustawy o ochronie przyrody, tj. podejmowania działań z zakresu ochrony czynnej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska na gruntach prywatnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.