Holcim Polska otrzymał międzynarodową nagrodę Edi Awards w kategorii Nature & Biodiversity za projekt zrealizowany wspólnie z Lasami Państwowymi, polegający na nawadnianiu obszarów leśnych i retencjonowaniu zasobów wodnych wodą opadową zbieraną w wyrobisku Kopalni Kujawy. Spośród dziesiątek nominowanych inicjatyw z całego świata, to właśnie polski projekt, będący efektem współpracy leśników i górników, został uznany za najlepszy w swojej kategorii.
Inwestycja pod nazwą „Nawadnianie obszarów leśnych leśnictw Szczepanowo i Niedźwiedzi Kierz z wykorzystaniem wody z kopalni kruszywa w Wapiennie” została zlokalizowana w gminach Barcin i Dąbrowa województwa kujawsko-pomorskiego, na terenie Nadleśnictwa Gołąbki, zarządzanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu. Projekt ten stanowi manifest troski o środowisko naturalne i bioróżnorodność.
– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielki wpływ na środowisko ma branża budowlana, dlatego jako jej lider wdrażamy inicjatywy proekologiczne. To dla nas ogromna duma, że nasze wysiłki po raz kolejny zostały docenione, co daje nam dodatkową motywację do dalszej pracy – podkreśla Michał Głowacki, dyrektor generalny Kruszyw, członek zarządu w Holcim Polska.
Za realizacją projektu przemawiał drastyczny, obserwowany od lat, spadek wód opadowych – opady na terenie Nadleśnictwa Gołąbki oscylują w granicach ok. 400-500 mm, należąc do najniższych w Polsce.
Po stronie Holcim inwestycja polegała na budowie pompowni wyposażonej w agregaty pompowe, rurociągi wraz z koszami ssawnymi oraz system automatycznego sterowania pracą pomp. Zakład górniczy wybudował także zbiornik retencyjny w rejonie pompowni, rurociąg tłoczny łączący pompownię w wyrobisku Wapienno z rurociągiem odbierającym o długości ok. 200 metrów oraz stalową konstrukcję wsporczą wraz z betonowymi przyczółkami dla rurociągu na odcinkach łączących poziom pompowni.
Dzięki inwestycji możliwa była poprawa stosunków wodno-błotnych, które na przestrzeni lat uległy degradacji, a dzięki temu nastąpi m.in poprawa stanu siedlisk leśnych, tworząc dogodne warunki dla rozwoju flory i fauny.
Nieszablonowe działanie leśników i górników spotkało się z uznaniem nie tylko kapituły konkursu Edi Awards. W przeszłości projekt zdobył także tytuł „Budowa XXI wieku” w kategorii obiekty ochrony środowiska i gospodarki wodnej w konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Z kolei w kwietniu 2025 roku leśniczy Jacek Piskorski, który był pomysłodawcą projektu, został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Klimatu przyznawaną przez Ministra Klimatu i Środowiska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.