Wzrost PKB w 2025 r. wyniesie 3,7 proc. - wynika z przyjętego przez rząd Sprawozdania z realizacji planu budżetowo-strukturalnego. W budżecie na rok 2025 jest zapisany wzrost PKB na poziomie 3,9 proc.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła Sprawozdanie z wdrażania Średniookresowego planu budżetowo-strukturalnego na lata 2025-2028 - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie.
“W 2025 r. spodziewane jest dalsze przyśpieszenie krajowej gospodarki - wzrost PKB w ujęciu realnym wyniesie 3,7 proc. Będzie to wynikało ze wzrostu popytu krajowego - spodziewanego szybszego wzrostu spożycia prywatnego oraz powrotu do dodatniej dynamiki inwestycji, na co wpływ będzie miał wzrost wydatków na obronność, realizacja projektów z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności i innych kluczowych inwestycji publicznych“ - podało MF w komunikacie. Resort poinformował także, że prognozuje, iż inwestycje ogółem w 2025 r. wzrosną o 8,9 proc. w ujęciu realnym.
Jednocześnie w sprawozdaniu czytamy, że wzrost PKB w 2024 r. był niższy od prognozy wykorzystanej w przyjętym jesienią ubiegłego roku planie o 0,2 pkt. proc. Wzrost wyniósł 29 proc., a nie 3,1 proc. jak prognozowano w planie. (
“Prognoza realnego wzrostu PKB w 2025 r. również została obniżona o 0,2 pkt. proc. względem Planu, ponownie ze względu na zrewidowany w dół o 0,3 pkt. proc. wkład we wzrost salda wymiany towarów i usług z zagranicą, przy jednoczesnym podniesieniu wkładu popytu krajowego o 0,1 pkt. proc.“ - czytamy w sprawozdaniu.
MF w komunikacie podał, że wg prognoz, tempo wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2025 r. wyniesie 4,5 proc., wobec 3,6 proc. w 2024 r. Wg resorty, do utrzymania się inflacji powyżej celu NBP przyczynią się ceny energii, w szczególności ceny gazu dla gospodarstw domowych, które od 1 stycznia 2025 r. wzrosły o 6 proc.
“Ceny energii dla odbiorców indywidualnych nie ulegną zmianie ze względu na rozwój cen surowców na rynkach światowych. W związku z tym nie będzie potrzeby przedłużania tarcz“ - czytamy w Sprawozdaniu.
MF w komunikacie podało, że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2024 r. wyniósł 6,6 proc. PKB. Był to poziom o 1,3 pkt. proc. wyższy niż w 2023 r.
“Na większy od oczekiwań deficyt sektora istotny wpływ miały niższe niż przewidywano dochody, w szczególności z podatku VAT oraz przyspieszenie wydatkowania środków na odbudowę zdolności obronnych“ - czytamy w informacji MF. - “Prognozuje się, że w 2025 r. deficyt sektora zostanie zredukowany do 6,3 proc. PKB“ - czytamy także.
W komunikacie MF podało także, że zadłużenie sektora finansów publicznych w 2025 r. wyniesie 57,8 proc. PKB, podczas gdy w 2024 r. było to 55,3 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.