Rządowych gwarancji dla utrzymania wydobycia i sprzedaży węgla z kopalni w Bogdance (Lubelskie) domagali się górnicy, którzy we wtorek manifestowali na pl. Litewskim w Lublinie. Wojewoda Krzysztof Komorski uspokajał, że nie ma planów likwidacji kopalni.
Delegacja związków zawodowych z Bogdanki przekazała wojewodzie lubelskiemu Krzysztofowi Komorskiemu listę postulatów zaadresowaną do premiera Donalda Tuska. W piśmie do szefa rządu górnicy domagają się “sprawiedliwej transformacji“, która może być realizowana “wyłącznie na podstawie planu“ uzgodnionego przez strony. Gwarantem wykonania takiego planu i zagwarantowania środków potrzebnych na jego realizację miałby być rząd.
Związkowcy oczekują, że zagwarantuje on “uczciwą konkurencję na rynku węgla“. W przypadku braku takiej gwarancji chcą, by kopalnia została objęta “gwarancjami państwowymi utrzymania wydobycia i sprzedaży na tym samym poziomie“. “W związku z tym Skarb Państwa przejmie większościowy udział LW +Bogdanka+ S.A.“ - napisali.
Górnicy domagają się także nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa i objęciem nią kopalni w Bogdance.
Wojewoda lubelski zadeklarował, że pismo z postulatami trafi do premiera i wszystkich innych zainteresowanych ministrów.
Komorski podkreślił, że “nie było, nie ma i nie będzie planów likwidacji Lubelskiego Węgla +Bogdanka+“, która - stwierdził - jest jednym z najważniejszych zakładów pracy w regionie. “Nie zostaną zlikwidowane miejsca pracy“ - zapewnił. Przypomniał, że 27 marca podczas spotkania w Łęcznej potwierdzili to minister przemysłu Marzena Czarnecka i wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki.
Najprawdopodobniej po wakacjach - stwierdził Komorski - zostanie zorganizowane spotkanie, którego celem będzie zebranie kluczowych inwestycji i postulatów związanych z funkcjonowaniem LW “Bogdanka“.
Przewodniczący Związku Zawodowego “Przeróbka“ w Bogdance Jarosław Niemiec podczas wcześniejszej konferencji prasowej przytoczył nową strategię grupy Enea z listopada ub.r., która zakłada, że zużycie węgla w aktywach grupy ma wynieść 4,5 mln ton w 2030 r. oraz 2,3 mln ton w 2035 r. “To wszystko wskazuje na to, że bardzo już niedługa przyszłość przed nami““ - stwierdził.
Do grupy Enea należą spółki Enea Wytwarzanie i Enea Połaniec, które są głównymi odbiorcami węgla z Bogdanki. Z opublikowanych w styczniu br. wstępnych wyników finansowych kopalni wynika, że produkcja węgla handlowego w 2024 r. wyniosła 7,9 mln ton, a sprzedaż 8,1 mln ton.
“Strategia ogłoszona przez grupę kapitałową Enea nie współgra z interesem Bogdanki“ - powiedział przewodniczący Związku Zawodowego “Kadra“ Artur Brzozowski. Jak dodał, wtorkowa manifestacja została zorganizowana w obronie niezależności organizacyjnej i decyzyjnej kopalni.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak polityka dekarbonizacji w UE doprowadza przemysl do ruiny. Nie dziwne, że ludzie wychodzą na ulice, będzie to częstszy obrazek. @Rob Son. Nie widzę na zalączonych zdjęciach tych z kolorowymi flagami. Nie wiem o jakich związkach piszesz.
Raczej sprzedajnych związków walczących o swoje stołki i przywileje nie o górników i kopalnie.