W Radlinie odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla koordynacji eksploatacji pod terenami tego miasta, a także Rybnika, Rydułtów oraz gminy Gaszowice. Zespół ocenił wpływ eksploatacji na środowisko w rejonie tych miast. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele nadzoru górniczego.
Podczas spotkania omówiono zakres prowadzonych w 2024 r. robót wydobywczych wraz z analizą wyników obserwacji geodezyjnych i budowlanych, w tym pomiarów prędkości i przyspieszeń drgań gruntu oraz deformacji terenu. Przeanalizowano także skutki wysokoenergetycznych wstrząsów górotworu, wywołanych działalnością górniczą.
Poinformowano o sposobie uwzględnienia opinii samorządów do planów ruchu Polskiej Grupy Górniczej Oddział KWK ROW Ruch Marcel i Ruch Rydułtowy na lata 2022-2025. Jednym z głównych tematów były także kwestie usuwania szkód górniczych w ubiegłym roku przez PGG Oddział KWK ROW Ruch Marcel i Ruch Rydułtowy oraz SRK Oddział Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji w Rudzie Śląskiej.
W czasie posiedzenia przedstawiono też planowany zakres eksploatacji w roku bieżącym, wraz z prognozami jej wpływów, a także sprawozdanie z realizacji naprawy szkód w miastach Radlin, Rydułtowy i Rybnik oraz w gminie Gaszowice.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, zainteresowanych samorządów, Polskiej Grupy Górniczej, PGG KWK ROW oraz SRK CZOK w Czeladzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.