Władze samorządowe Rudy Śląskiej wystosowały w poniedziałek apel ws. powołania szerokiego zespołu eksperckiego ds. przeanalizowania aspektów społecznych, ekonomicznych i strategicznych związanych z wygaszaniem kopalni Bielszowice w tym mieście.
Polska Grupa Górnicza, do której należy kopalnia i Ministerstwo Przemysłu argumentują, że planowane działania ws. ruchu Bielszowice kopalni Ruda są zgodne z umową społeczną ws. górnictwa węgla kamiennego, a restrukturyzacja została już odsunięta w czasie w związku z wojną w Ukrainie. Centrale związkowe nie wniosły dotąd o renegocjacje umowy społecznej, która m.in. określa harmonogram likwidacji konkretnych kopalń.
PGG planuje obecnie stopniowe połączenie ruchów Bielszowice i Halemba w jednoruchową kopalnię Ruda, poczynając od 1 lipca br. W poniedziałek rada miasta Ruda Śląska podjęła jednogłośnie uchwałę ws. stanowiska władz samorządowych wobec ogłaszanych zapowiedzi likwidacji kopalni Bielszowice.
Jak napisano w uchwale, której treść opublikowano na facebookowym profilu prezydenta miasta Michała Pierończyka, wyraża ona “głębokie zaniepokojenie zapowiedzią zarządu PGG ws. likwidacji kopalni Bielszowice już w 2026 r.“.
“Mamy moralny i społeczny obowiązek wsparcia protestujących górników przeciw likwidacji kopalni, których jako mieszkańców naszego miasta przyrzekaliśmy reprezentować. Mamy też świadomość kosztów społecznych i strat jakie poniesie Ruda Śląska w związku z likwidacją tak dużego zakładu pracy“ - zaznaczono w uchwale.
Napisano w niej też o “rozgoryczeniu pracowników“, mającym wynikać “z utrudnionej ich zdaniem komunikacji z zarządem PGG“. Jak ma wynikać z relacji strony społecznej, zarząd spółki od czterech lat miałby nie odpowiadać na pytanie o uzasadnienie likwidacji Bielszowic.
Rudzcy radni odwołują się do sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza zmian geopolitycznych związanych z agresją Rosji na Ukrainę, wpływających na sposób postrzegania krajowego bezpieczeństwa energetycznego, a także na ewolucję podejścia w tym kontekście Unii Europejskiej do polityki klimatycznej.
Samorządowcy z Rudy Śląskiej, zastrzegając pamięć o zapisach umowy społecznej ws. górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r., zaapelowali w poniedziałek “o powołanie zespołu eksperckiego z udziałem przedstawicieli rządu, strony społecznej oraz samorządu lokalnego“.
“Zespół ten mógłby w sposób szczegółowy i transparentny przeanalizować wszystkie aspekty społeczne, ekonomiczne oraz strategiczne związane z wygaszaniem działalności kopalni Bielszowice“ - napisano w uchwale.
Rudzki samorząd wezwał też do “pilnego dialogu ze stroną społeczną oraz przedstawicielami samorządu“, w celu wypracowania rozwiązań, “które pozwolą uspokoić narastające niepokoje społeczne, wyjaśnić wszelkie wątpliwości oraz zagwarantować pracownikom i ich rodzinom poczucie stabilności i bezpieczeństwa w najbliższych latach“.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.