Przy gliwickim lotnisku powstaje jeden z najbardziej ambitnych projektów inwestycyjnych w regionie – Gliwicki Park Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej. Inwestycja nabiera tempa, są już pierwsze firmy, które ulokują się w nowo powstającym kompleksie.
Jedną z pierwszych firm, która zainwestuje w Parku, jest Artus Aircraft – spółka z polskim kapitałem, która przy gliwickim lotnisku wybuduje halę montażową, magazyn części i showroom. To tu będzie produkowany Artus Lighter 600TOW – najszybszy na świecie górnopłat o masie startowej do 600 kg, osiągający prędkość ponad 300 km/h. Autorem projektu jest prof. Krzysztof Kubryński, a roczna zdolność produkcyjna firmy to obecnie 24 samoloty. W kolejnych etapach Artus planuje budowę zakładu z kompletną linią produkcyjną.
Z przedstawicielami firmy spotkała się w minionym tygodniu prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka. – Nasze miasto od długiego czasu stawia na rozwój oparty na wiedzy, technologii i innowacjach. Dziś wkraczamy na zupełnie nowy pułap. Bliskość lotniska i obecność nowoczesnych firm awiacyjnych, takich jak Artus Aircraft, w połączeniu z potencjałem naukowym Politechniki Śląskiej tworzą w Gliwicach znakomite warunki do rozwoju współpracy i realizacji przełomowych projektów – komentowała prezydentka miasta.
Drugim potwierdzonym inwestorem w gliwickim Parku została MODENA Group Sp. z o.o., która zakupiła działkę z zamiarem budowy hangaru lotniczego z zapleczem biurowym.
Na szczególną uwagę zasługuje jednak również AT Silesia Sp. z o.o., której udziałowcem jest zarządzający lotniskiem Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej.
Gotowa i w pełni wyposażona hala produkcyjna AT Silesii przy ul. Akrobatów Lotniczych na gliwickim lotnisku to miejsce intensywnych prac rozwojowych – od testów, przez kalibrację maszyn, po wytwarzanie podzespołów niezbędnych do budowy prototypów lekkich polskich samolotów AT-5 i AT-6. Pierwszy z powodzeniem wzbił się w powietrze w 2024 r. Premierowy lot modelu AT-6 planowany jest na 2025 r. Docelowo w Gliwicach mają być produkowane obydwa typy samolotów. Pierwsza sprzedaż – już w roku 2026.
Samoloty produkcji AT Silesii znajdą zastosowanie zarówno w szkoleniu pilotów, jak i w lotnictwie prywatnym oraz biznesowym. Jak informuje Górnośląski Akcelerator Przedsiębiorczości Rynkowej, rosnące zainteresowanie nimi branży – zarówno krajowej, jak i międzynarodowej – potwierdzają liczne zapytania ofertowe i podpisane listy intencyjne. Część przedsięwzięcia realizowana jest z wykorzystaniem dofinansowania z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
W ramach Gliwickiego Parku Techniki, Technologii i Edukacji Lotniczej, w rejonie ulic Pilotów i Akrobatów Lotniczych przewidziano budowę oświetlonych dróg dojazdowych łączących już istniejące tereny inwestycyjne w północnej części lotniska z nowo powstającymi terenami dla inwestorów w części południowej, wszystkich niezbędnych instalacji technicznych, a przede wszystkim przestrzeni, które będą wspierać rozwój nowoczesnych technologii – szczególnie w sektorze lotniczym. Całość ma być gotowa do końca września 2026 r. Jak podkreśla prof. Krzysztof Wodarski, prezes Górnośląskiego Akceleratora Przedsiębiorczości Rynkowej, realizacja wartego ponad 73 mln zł projektu, który w 2024 r. otrzymał 41 mln zł unijnego dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021–2027, będzie magnesem dla kolejnych firm związanych z produkcją i usługami lotniczymi oraz nowymi technologiami, owocując również nowymi miejscami pracy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.