Biblioteka Śląska w Katowicach startuje z projektem Modern Lib. Powstanie nowy system transportu książek i zmieni się przestrzeń w holu głównym.
- To bardzo ciekawy i ważny projekt, pokazujący, że biblioteka jest nam potrzebna. Dzięki nowym rozwiązaniom dostarczanie książek czytelnikom będzie szybsze i bardziej komfortowe dla pracowników biblioteki. Do tego powstanie przyjazna, nowoczesna przestrzeń, która będzie służyć nam wszystkim i mocno wierzę w to, że przyciągnie do Biblioteki Śląskiej młodych ludzi – tłumaczyła Joanna Bojczuk, członek zarządu Województwa Śląskiego.
Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Biblioteka Śląska przy wsparciu Województwa Śląskiego. Koszt projektu to prawie 10 mln zł. Środki pochodzą z Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego na lata 2021-2027.
- Ten projekt dotyczy tak naprawdę dwóch komplementarnych działań. Jego pierwszym elementem jest wymiana systemu transportowego, który ułatwi wypożyczanie książek, a drugim zmiana przestrzeni biblioteki w holu głównym. To będzie coś w rodzaju kapsuły czasu – czytelnicy będą mogli prześledzić trasę książki od momentu zamówienia aż do odbioru, ale co równie ważne, chcemy też pokazać historię Biblioteki Śląskiej i historię książki – podkreślał dyrektor Biblioteki Śląskiej, dr Artur Madaliński.
Celem modernizacji wewnętrznego systemu transportu księgozbioru Biblioteki Śląskiej jest m.in. zwiększenie funkcjonalności i wydajności systemu transportu księgozbioru, obniżenie poziomu hałasu oraz zużycia energii, uproszczenie obsługi dzięki intuicyjnym interfejsom graficznym, usprawnienie obsługi i serwisu dzięki wizualizacji HMI, zdalnej diagnostyce z raportowaniem oraz monitoringowi wizyjnemu CCTV, możliwość rozbudowy systemu w przyszłości o nowe funkcjonalności, zapewnienie zgodności z aktualnymi przepisami, wymogami technicznymi, a także unijnymi dyrektywami i aspektami zrównoważonego rozwoju (ESG).
W holu głównym biblioteki utworzona zostanie specjalna strefa edukacyjna i ekspozycji technologicznej, w której przecinać się będą ścieżki współczesności i historii. Celem stworzenia strefy jest poszukiwanie nowej, lepszej jakości usług bibliotecznych opartych na wyjątkowym podejściu do komunikacji z odbiorcami. Strefa będzie łączyła w sobie funkcje popularnonaukowe, integracyjne oraz komunikacyjne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.