Osiemdziesiąt lat temu cała zmiana górników kopalni Bobrek w Bytomiu, która wyjechała na powierzchnię, została zatrzymana przez radzieckich żołnierzy, wtłoczona do bydlęcych wagonów zwanych „krowiokami” i wywieziona do przymusowych robót w głąb Związku Radzieckiego.
Bytom upamiętnił ich los w ramach obchodów rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Uroczystości w cechowni Kopalni Bobrek 28 marca rozpoczęła inscenizacja w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Marii Konopnickiej w Bytomiu-Bobrku oraz recytacja wiersza „List do ojca" przez nauczyciela SP16 - Adama Stanka. Następnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową z napisem o treści: „Pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej – górników deportowanych 28 marca 1945 roku do łagrów ZSRR, osadzonych w obozach pracy oraz tych, którzy padli ofiarą zbrodni, gwałtów i represji w 1945 roku. W 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń – niech pamięć trwa.”
Przed tablicę złożono kwiaty.
- Być może wielu mieszkańców Bobrka nie wie, że ludzie z ich sąsiedztwa, 80 lat temu, zostali wywiezieni w głąb Związku Radzieckiego. Byli zupełnie niewinni – nie zrobili nic złego, po prostu przyszli rano do pracy. Część z nich nigdy nie wróciła, a ci, którym udało się ocaleć, już nigdy nie byli tacy sami – powiedziała w swym wystąpieniu Aleksandra Poloczek, radna Sejmiku Województwa Śląskiego.
– Uważam, że edukacja regionalna jest niezwykle istotna. Jeśli nie znamy swoich korzeni, trudniej nam zrozumieć świat i procesy w nim zachodzące- zwróciła uwagę senator Halina Bieda.
W ramach obchodów obyła się też projekcja filmu „Tragedia Górnośląska 1945" w reżyserii Aleksandry Fudali-Barańskiej i Adama Turuli, wyprodukowanego dla Muzeum Historii Polski. Można też było obejrzeć okolicznościową wystawę udostępnioną przez katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.
Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Bytom, radna Sejmiku Województwa Śląskiego Aleksandra Poloczek. Węglokoks-Kraj, Spółka Restrukturyzacji Kopalń oraz Fundacja Minionej Epoki (Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.