Nabór na nowe studia podyplomowe, mające wykształcić kadry pod kątem prowadzenia procesów adaptacji kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji, rozpoczął Główny Instytut Górnictwa - PIB. Przy przedsięwzięciu współpracuje on z Politechniką Śląską.
Studia podyplomowe “Adaptacja kopalń do pełnienia nowych funkcji - uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne i środowiskowe“ będą prowadzone w katowickiej siedzibie Instytutu przez kadrę GIG i Politechniki Śląskiej oraz zewnętrznych ekspertów.
Jak przekazała we wtorek rzeczniczka GIG Sylwia Jarosławska-Sobór, rozpoczęcie zajęć jest planowane na przełom kwietnia i maja. Program jest interdyscyplinarny: ma dostarczać studentom wiedzę i umiejętności niezbędne w procesie “inteligentnego“ zamykania kopalń. Obejmuje on uwarunkowania prawne, techniczne, społeczne, środowiskowe i zarządcze. Studenci poznają metody rekultywacji, rewitalizacji, oceny ryzyka czy techniki monitoringu terenów pogórniczych. Częścią programu mają być wyjazdy studyjne.
- Studia kierowane są do pracowników zakładów górniczych, przedsiębiorców, potencjalnych inwestorów zainteresowanych terenami pokopalnianymi oraz przedstawicieli samorządów, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę na temat procesu zamykania kopalń oraz możliwości, jakie wiążą się z ponownym wykorzystaniem infrastruktury zakładów górniczych - wyjaśniła Jarosławska-Sobór.
Dodała, że uczestnicy studiów będą mieli okazję nawiązać kontakty z profesjonalistami z branży i wymieniać doświadczenia. GIG zamierza też zaznajamiać studentów m.in. z efektami już zakończonych i trwających projektów - zgodnych z założeniami programu.
Centrum Rozwoju Kompetencji GIG ma status niepublicznej placówki kształcenia ustawicznego. Poza kursami, które realizuje w Instytucie, ma uprawnienia do organizacji studiów podyplomowych. Przy organizacji tej nowej oferty współpracuje z Wydziałem Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
Zakres programowy dwusemestralnych studiów (ze 160 godzinami zajęć dydaktycznych) obejmuje: zagadnienia prawne związane z likwidacją zakładu górniczego czy smart closure/ inteligentne zamykanie kopalń (scenariusze, nowe modele biznesowe, zielona energia, wodór).
Kolejne zagadnienia programowe to: odmetanowanie i wykorzystanie metanu na powierzchni, gospodarka wodami gruntowymi i kopalnianymi w czynnych i zamykanych kopalniach, geomechanika, zagrożenia sejsmiczne i wpływ na powierzchni, rekultywacja zakładów górniczych, monitoring terenów pogórniczych czy zarządzanie strategiczne w transformacji sektora górniczego.
W zakresie programowym są również: restrukturyzacja terenów pogórniczych, komunikacja społeczna i negocjacje, ocena efektywności ekonomicznej i społecznej przedsięwzięć, technologie kognitywne w zarządzaniu organizacją, zagrożenie radiacyjne, finansowanie działań adaptacyjnych, zarządzanie projektami, a także studia przypadków: wizyty terenowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.